Encyklopedia zadań szaradziarskich

Encyklopedia zadań szaradziarskich

W tej sekcji prezentujemy rodzaje zadań, jakie można znaleźć w naszym serwisie.

Kombinagram

Kombinagram to specyficzne zadanie składające się z kilku diagramów (najczęściej czterech). Rozwiązywanie kombinagramu składa się z kilku kroków, obejmujących wypełnianie kolejnych diagramów na podstawie wypełnienia poprzednich. W klasycznej formie pierwszy z diagramów wypełniany jest jako ciągówka (odgadywane na podstawie definicji wyrazy zapisujemy jednym ciągiem), trzeci diagram wypełniany jest poprzez anagramowanie kolumn z diagramu pierwszego, zaś czwarty - poprzez przestawienie liter z diagramu drugiego zgodnie z tym, jak przestawione sa litery z pierwszego względem drugiego. Po wypełnieniu czwartego diagramu kolejne jego rzędy utworzą rozwiązanie.
Zadanie wymyślił "Elbrus" w roku 1957 (Szaradzista 7/1957), następnie zmodyfikowane do najpopularniejszej formy przez Alfreda Nowakowskiego w 1964 (Szaradzista 2/1964).

Przykład

Do diagramu A należy wpisać słowa odgadnięte na podstawie podanych określeń, jednym ciągiem. Ostatnia litera jednego słowa jest zarazem pierwszą literą następnego. Z liter w poszczególnych kolumnach należy ułożyć 6 słów 6-literowych i wpisać je do odpowiadających im kolumnom diagramu C. Dla ułatwienia podano określenia wyrazów diagramu C, jednak w przypadkowej kolejności. Litery z diagramu B należy przenieść do diagramu D identycznie z przemieszczeniem liter z diagramu A do C. W diagramie D powstanie rozwiązanie, które należy odczytać rzędami - myśl Stanisława Jerzego Leca.

DIAGRAM A

1-2) spulchnienie działki
2-3) kobieta o rozległej wiedzy
3-4) zespół nauk zajmujących się lotami poza atmosferę
4-5) organiczny związek chemiczny, etanoamid

DIAGRAM C

* leśniczówka Gałczyńskiego
* szalej
* dwuczuby ptak wodny
* złote monety weneckie
* epifit lub guz
* bogini prawa
Autor zadania: xlow. Powyższa treść jest udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0

Statystyki

Liczba opublikowanych zadań: 50

Trudność zadań

Autorzy zadań

Spis treści