Rebus dnia 2021-01-20

6
403 rozpoczęcia · 381 zakończeń · 367 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Rebus: Początkowe litery wyrazów rozwiązania: N.S.C.S...., W.P.P.K.

Sho_gun (witam Krajana!), geek_gda - no to jesteśmy zgodni: starzy Poznaniacy być może częściej mówią "szczun", ale częściej nie znaczy ZAWSZE - najlepszy dowód: właściwe rozwiązanie rebusu (musieliście Panowie przecież gdzieś znaleźć dobrą odpowiedź - pewnie dzięki Google, gdzie wszystko jest odnotowane, również wyrażenia gwarowe).
Poznaniacy, z całą pewnością używają też tej wersji, która jest w rebusie (są nawet książki, które "szczona" mają w tytule), choć rzeczywiście moja mama, z reguły, mówiła "szczun". Tak czy owak, rozbieżności artykulacyjne pojawiły się, jak sądzę, po zasymilowaniu niemieckiego [schön] / [ist schön], gdzie "ö" (o umlaut) jeden Polak wymawia jako "o", a drugi jako "u".
Gwara Poznańska ma sporo powiązań z językiem niemieckim.

To zadanie zostało skomentowane 14 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

53