1. Co My Tu Mamy...
Witamy w naszym serwisie. Pokrótce opowiemy tutaj, o co w tym wszystkim chodzi.
Zatem - mamy krzyżówki. Nie pięć, nie dwadzieścia. Naprawdę sporo. Według naszej najlepszej wiedzy, w całym internecie nie powstało nic, co mogłoby się z nami mierzyć pod tym względem. Są w sieci tysiące gier, słowników, map. A w temacie krzyżówek - posucha. I to właśnie zmieniamy już od kilku lat, wspólnie z wiernym gronem użytkowników.
Krzyżówki
Większość naszych krzyżówek ma formę krzyżówek panoramicznych. Są one zdecydowanie najwygodniejsze do rozwiązywania - można jednym rzutem oka ogarnąć całe zadanie. Mamy zarówno klasyczne krzyżówki, jakich tysiące można znaleźć w popularnych gazetkach - jak i zadania wysoce nietypowe. Mamy krzyżówki dla prawdziwych facetów - zorientowane na sport i motoryzację, jak i poświęcone bardziej wzniosłej tematyce - jak film. Są zadania zarówno łatwe - nawet takie dla dzieci, jak i trudne - lubiane w szaradziarskim świecie krzyżówki anagramowe czy Jolki A-Z, a nawet zadania niekrzyżówkowe - spadające litery, metamorforzy czy rebusy. Wciąż staramy się atakować nowe tematy i wymyślamy nowe zadania.
Jak powstają krzyżówki
Krzyżówki powstają dwojako:
Pierwszą grupę krzyżówek komponuje załoga serwisu. Wykorzystujemy przy tym hasła z naszego słownika, który redagowany jest bezpośrednio przez użytkowników. W efekcie powstają sploty słówek będące wspólnym dziełem - lista autorów haseł wypisana jest pod każdą krzyżówką. Dobrym przykładem takiego współdziałania jest kolekcja Z haczykiem, w której prawie wszystkie użyte hasła pochodzą od użytkowników serwisu.
Inną grupę krzyżówek stanowią zadania autorskie. Taka krzyżówka to od początku do końca dzieło konkretnego użytkownika, opublikowane za pośrednictwem Szarady. Wszystkich autorów krzyżówek zapraszamy do podzielenia się swoimi zadaniami za pośrednictwem naszego serwisu.
Dlaczego warto założyć konto
Prawdziwy potencjał serwisu docenić można dopiero po założeniu konta i zalogowaniu się. Od tego momentu wszystkie wypełnione kratki krzyżówek pozostaną takimi już na zawsze. Zakładanie konta jest bezpłatne i szybkie, a dzięki logowaniu system jest w stanie zidentyfikować użytkownika i skojarzyć go z jego dotychczasowymi rozwiązaniami.
- Co jakiś czas stan rozwiązywanej krzyżówki zostanie zapisany na serwerze. Można wtedy bezpiecznie zamknąć okno przeglądarki, a do krzyżówki powrócić później z każdego miejsca na świecie. Mechanizm ten działa dla wszystkich zalogowanych użytkowników.
- Do zakończenia wypełniania krzyżówki, służy przycisk zakończ, widoczny w prawym górnym rogu krzyżówki. Kliknięcie na nim i potwierdzenie chęci zakończenia krzyżówki spowoduje sprawdzenie poprawności rozwiązania i przyznanie (lub nie) punktów. Uwaga - krzyżówka zakończona nie może być już więcej poprawiana.
Za rozwiązane krzyżówki przyznajemy punkty. Jeśli ściganie się w rankingach w ogóle Was nie bawi - nie zwracajcie na nie uwagi. Jednak nawet wtedy, patrząc na liczbę zdobytych punktów w różnych kolekcjach, będziecie mogli sami ocenić stan swojej wiedzy w poszczególnych dziedzinach.
Każda krzyżówka ma przypisaną liczbę punktów do zdobycia. Jest ona zależna od rozmiaru krzyżówki, trudności użytych w niej słów oraz rodzaju zadania. Punkty przyznawane są wg poniższego schematu:
100%: krzyżówka rozwiązana bezbłędnie90%: jedna kratka błędna lub niewypełniona80%: dwie kratki błędne lub niewypełnione70%: trzy kratki błędne lub niewypełnione...10%: dziewięć kratek błędnych lub niewypełnionychwięcej błędów: bez punktów- Po zakończeniu krzyżówki, kratki wypełnione błędnie są zaznaczone na czerwono.
Trudność i punktacja krzyżówki
Każda nowa krzyżówka jest "wyceniana" przez moderatora przed publikacją. Nadaje on jej odpowiednią punktację, odpowiadającą trudności zadania. Widoczna jest w postaci dużej niebieskiej cyfry pod każdą z miniaturek (skala 1-10).
Krzyżówki bez punktów - z podanym rozwiązaniem.
Jakkolwiek większość krzyżówek jest punktowana, to pojawiają się także krzyżówki bez punktów - oznaczone ikonką ręki podającej klucz. Za taką krzyżówkę punktów nie przyznajemy, możliwe jest jednak obejrzenie prawidłowego rozwiązania. Takie krzyżówki służą jako "rozgrzewka" do kolekcji, a także wyjaśniają sposób rozwiązywania, jeśli opis nad krzyżówką pozostawia wątpliwości.
Jeśli rywalizacja punktowa Cię nie interesuje, za to lubisz zawsze poznać prawidłowe rozwiązanie - wybieraj krzyżówki oznaczone ręką z kluczem.
Krzyżówkę bez punktów można kończyć nawet bez logowania do serwisu. Jeśli chcesz umieścić jakąś krzyżówkę na swojej stronie internetowej - dobrze jest wybrać taką właśnie. Wszyscy odwiedzający Twoją stronę będą mogli sprawdzić rozwiązanie, nawet jeśli nie mają (jeszcze) konta na Szaradzie.
Atrakcyjność krzyżówki
Wskaźnik ten pojawia się przy każdej krzyżówce. Wynika bezpośrednio z głosów użytkowników i ma znaczenie informacyjne. Krzyżówki, które uznacie za atrakcyjne, automatycznie pojawiają się na stronie głównej przy włączonym filtrze "ulubione" (dotyczy osób zalogowanych). Krzyżówki, które uznacie za mało atrakcyjne, będziemy usuwać z serwisu.
Gorąco zachęcamy do oceniania krzyżówek. Dzięki Waszej ocenie inni łatwiej trafią na te najlepsze zadania i unikną tych gorszych.
Zapraszamy wszystkich do współtworzenia zadań.
Podstawą do ułożenia nowych krzyżówek jest baza odpowiednio pokategoryzowanych słówek i ich określeń.
Każdy mający ponad 1000pkt (ograniczenie to zabezpiecza nas przed spamem, wandalami oraz wymusza obeznanie z serwisem) może dodać nowe słówko do słownika, wprowadzić jego określenie oraz ustalić trudność i przypisać kategorie.
Szczególnie warto zaproponować określenie zaskakujące, ciekawe, czy też będące grą słów. To najlepsze tworzywo dla nowych krzyżówek.
Czytaj dalej...
- Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, gdzie opowiadamy o krzyżówkach, funkcjonalnościach serwisu i o nas samych.
- Zobacz listę wszystkich rodzajów krzyżówek.