1. Najczęściej zadawane pytania

Wygodne rozwiązywanie

Strasznie niewygodnie wpisuje się literki do krzyżówki. Klik myszą - literka. Klik myszą - literka. Męczące to.
Używaj klawiszy strzałek do przemieszczania kursora. W zasadzie - o myszce można zapomnieć.
Tak. Teraz jest dużo szybciej. Gdyby jeszcze kursor sam automatycznie przeskakiwał do kolejnej kratki...
Przeskakuje. Jeśli nie podąża w pożądanym kierunku - najedź na opis słówka. Wtedy już na pewno będzie automatycznie przechodził do kolejnej kratki słowa po wpisaniu literki.
O! Teraz mogę szybko rozwiązywać.
Tak - dużo czasu poświęciliśmy na opracowanie wygodnego sposobu rozwiązywania krzyżówki bez pomocy kartki i długopisu. Pamiętaj też, że jeśli przy wpisywaniu słówka natrafisz na już wpisaną literkę, możesz przez nią przeskoczyć przy pomocy klawisza Enter.
Tak, to się przyda, gdy będę już coś miał na skrzyżowaniu.

Polskie literki

Nie mam polskich literek w systemie. Nie moge wiec wypelnic poprawnie krzyzowki i trace punkty. Jak moge ustawic literki u siebie?
Prawdę mówiąc - nie wiemy :) Na szczęście podczas rozwiązywania krzyżówki można wprowadzać polskie litery, niezależnie od ustawionej w systemie lokalizacji i klawiatury. W celu wpisania polskiej litery należy wcisnąć prawy klawisz ALT oraz literę z alfabetu łacińskiego najbliżej odpowiadającą wyglądem literze, którą chce się uzyskać. I tak, aby wpisać Ą należy jednocześnie wcisnąć ALT+A. Dla Ę - ALT+E. I tak dalej.
ŹREBIĘ. Działa!
No widzisz. Musi działać.
Ale mojemu koledze dalej nie działa.
Na niektórych komputerach (szczególnie laptopach) kombinacje z klawiszem ALT są przechwytywane i nie docierają do naszego komponentu krzyżówkowego. Aby temu zaradzić, reagujemy również na kombinacje z klawiszem SHIFT, a także CTRL. W ostateczności, można wprowadzić pożądany znak klikając myszką na jedną z literek ponad krzyżówką.

Sprawdzenie rozwiązania

Rozwiązałem krzyżówkę. Co dalej?
Sprawdź poprawność rozwiązania klikając przycisk "ZAKOŃCZ" w prawym górnym rogu.
Jaki przycisk? Tam jest tylko napis mówiący, że kończenie dostępne jest tylko dla... No tak.
A zatem zarejestruj się i wróć do krzyżówki.
Dlaczego zablokowaliście możliwość kończenia krzyżówek dla osób bez konta?
To ograniczenie dotyczy tylko krzyżówek punktowanych. Gdyby można je było wielokrotnie kończyć - zbyt łatwo byłoby oszukiwać metodą chybił-trafił. Ponadto, w komentarzach pod krzyżówką czasami pojawiają się podpowiedzi (choć to zła praktyka). Nie chcemy ich zbyt pospiesznie pokazywać. A w szególności - nie chcemy ich pokazywać robotom Google, które w mig zaindeksowałyby treść komentarzy i pozwalały łatwo wyszukiwać podpowiedzi.
Ja nigdy nie zakładam kont. Nie będę mógł rozwiązywać krzyżówek?
Nalegamy na zmianę zwyczaju. Założenie konta jest błyskawiczne i bezpłatne, nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami - uruchamia za to wiele przyjemnych funkcjonalności. Jeśli jednak się upierasz - zapraszamy do rozwiązywania zadań rozgrzewkowych. To zadania oznaczone ikoną ręki podającej klucz. Nie ma za nie punktów - można zakończyć takie krzyżówki bez logowania. Jest ich w serwisie całkiem sporo.
Przekonaliście mnie. Założyłem konto. Mam swoją nazwę użytkownika i ustawiłem sobie buźkę. Tylko gdzie moje rozwiązanie?
Przykro nam, ale tę krzyżówkę musisz rozwiązać jeszcze raz. Dopiero po rejestracji i zalogowaniu się zapamiętujemy stan krzyżówki.
No dobra - ten jeden raz mogę. Ale potem już wszystko będzie w systemie?
Tak - od tego momentu będziemy przechowywali wszystkie Twoje rozwiązania. Będziesz mógł wrócić do każdej z krzyżówek, niezależnie od komputera, przy którym usiądziesz, lub przeglądarki, której będziesz używał.
Fajnie. Zatem - rozwiązałem, kliknąłem i... jest. Ocena mojego rozwiązania. Bardzo miła i przejrzysta.
Dziękujemy. Zachęcamy do ocenienia krzyżówki i zostawienia komentarza. Czy nawet zawiązania dyskusji wokół krzyżówki. Teraz, gdy już rozgrzałeś szare komórki, najlepiej przejdź do kolejnej krzyżówki.
Moment! ... No dobra... zrobiłem kilka błędów, a paru kratek nie wypełniłem. Chciałbym teraz zobaczyć prawidłowe rozwiązanie!
Niestety, nie ma takiej możliwości. Inaczej łatwo byłoby oszukiwać za pomocą drugiego konta, służącego do podglądania rozwiązań.
To utrudnia sprawę.
A ktoś twierdził, że będzie łatwo? :)

Komentarze

Na stronie głównej zobaczyłem, że ktoś dodał ciekawy komentarz. Klikam na nim - i pojawia mi się krzyżówka do rozwiązania, a komentarza nie widzę!
Wszystko zgodnie z założeniami. Komentarze krzyżówki widoczne są dopiero po jej rozwiązaniu. Jak już wspominaliśmy, bardzo często zawierają podpowiedzi. Szaradziści zastanawiają się na temat prawidłowych rozwiązań, pisowni słówka itp.
No tak. Ale ja bym chciał przeczytać ten komentarz!
Rozwiąż krzyżówkę. Do dzieła!

Zgłaszanie błędów

Dużo błędów u Was, w tych krzyżówkach...
Skąd, niewiele. Właściwie - dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować ich liczbę.
Taaak... Ale ja znalazłem jeden. Komu o tym powiedzieć?
Nam, rzecz jasna :) Zgłoś błąd na forum, na pewno się do niego ustosunkujemy. Jeśli to rzeczywiście będzie błąd, postaramy się go jak najszybciej usunąć.
To na pewno jest błąd.
W porządku. Zgłoś w odpowiedniej sekcji forum i już sprawdzamy.
O - mam ciekawy przypadek. Wpisałem do krzyżówki słówko dobrze, a tu obcięte punkty. Podejrzewam, że wy mieliście na myśli inny sposób pisowni.
Opisz to w specjalnej części forum, poświęconej alternatywnym rozwiązaniom. Zapewne masz rację - wtedy dodamy alternatywne rozwiązanie i odzyskasz punkty.
A jeśli nie uznacie mojego sposobu pisowni? Bo chyba zrobiłem błąd ortograficzny... Ale przecież hasło odgadłem!
Przykro nam. Zrobiłeś błąd, za który strata punktów jest uzasadniona. Jakiś rygor musimy zachować.

O słowniku

Skąd się biorą te słówka?
Słówka dopisywane są do słownika przez wszystkich chętnych, mających powyżej 1000pkt.
No to dodam coś do słownika. Od czego zacząć?
Najpierw wyszukaj, może to słowo już mamy. Jeśli mamy - rzuć okiem na nasz opis. Może wymyślisz jakiś inny.
Dopisałem słówko. I pojawia się jako niezaakceptowane. Jak mam je zaakceptować?
To inni szaradziści akceptują słówka, głosując nad Twoją propozycją. Wprowadziliśmy ten sposób weryfikacji (jak i granicę 1000pkt), aby zabezpieczyć słownik przed spamem, błędami, bałaganem i wandalami.
Jak długo mam czekać na akceptację?
Twoje słówko wpadło do kolejki słów oczekujących. Najlepiej sam zagłosuj na inne słówka - zmniejszając kolejkę, przybliżasz swoje słówko do jej początku. Tobie jednak nie będzie ono oczywiście przedstawione do głosowania.
A kiedy moje słowo pojawi się w krzyżówce?
Do końca nigdy nie wiadomo. Generalnie bierzemy te słowa, które nam pasują do krzyżówki. Staramy się jednak preferować Wasze. Sprawdźcie nowe krzyżówki - Wasze słówka są w nich częściej niż by to wskazywała ich liczba w słowniku. Ta częstotliwość będzie rosła, pracujemy nad tym.
To może coś tam jeszcze dodam.
Super. Nasza rada: nie koncentruj się tylko i wyłącznie na znalezieniu unikatowego, egzotycznego słówka, którego jakimś cudem nie ma jeszcze u nas w słowniku. Takie wpisy, jakkolwiek cenne, niekoniecznie cieszą przeciętnego rozwiązywacza. Dużo lepsze jest powszechnie znane słowo opatrzone ciekawym, zaskakującym określeniem - to właśnie z takiego tworzywa powstają najlepsze krzyżówki.
A jakbym tak chciał nową kategorię?
Napisz o tym na forum. Utworzymy ją specjalnie dla Ciebie. Ale potem liczymy na słówka!
No jasne!

O nas

Kto za tym wszystkim stoi?
Twórców-założycieli serwisu jest dwóch, ukrytych za nickami pryma (Przemek Pietrak) i system (Marcin Gajda). Pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że system z krzyżówkami, byłby ciekawym pomysłem, i aż dziwne, że nikt na świecie tego jeszcze nie zrobił... Tak powstała szarada.net. Zrobiliśmy ją hobbystycznie, w nadziei, że uda się stworzyć coś wartościowego.

O linkach i miniaturkach

Chciałbym na swojej stronie umieścić linka do waszej strony. Ale nie wiem, czy się nie obrazicie.
Ależ skąd. Wręcz przeciwnie. Wszystkie linki do nas strasznie nas cieszą, pozwalają innym trafić na Szaradę.