1. Najczęściej zadawane pytania
Wygodne rozwiązywanie
- Strasznie niewygodnie wpisuje się literki do krzyżówki. Klik myszą - literka. Klik myszą - literka. Męczące to.
- Używaj klawiszy strzałek do przemieszczania kursora. W zasadzie - o myszce można zapomnieć.
- Tak. Teraz jest dużo szybciej. Gdyby jeszcze kursor sam automatycznie przeskakiwał do kolejnej kratki...
- Przeskakuje. Jeśli nie podąża w pożądanym kierunku - najedź na opis słówka. Wtedy już na pewno będzie automatycznie przechodził do kolejnej kratki słowa po wpisaniu literki.
- O! Teraz mogę szybko rozwiązywać.
- Tak - dużo czasu poświęciliśmy na opracowanie wygodnego sposobu rozwiązywania krzyżówki bez pomocy kartki i długopisu. Pamiętaj też, że jeśli przy wpisywaniu słówka natrafisz na już wpisaną literkę, możesz przez nią przeskoczyć przy pomocy klawisza Enter.
- Tak, to się przyda, gdy będę już coś miał na skrzyżowaniu.
Polskie literki
- Nie mam polskich literek w systemie. Nie moge wiec wypelnic poprawnie krzyzowki i trace punkty. Jak moge ustawic literki u siebie?
- Prawdę mówiąc - nie wiemy :) Na szczęście podczas rozwiązywania krzyżówki można wprowadzać polskie litery, niezależnie od ustawionej w systemie lokalizacji i klawiatury. W celu wpisania polskiej litery należy wcisnąć prawy klawisz ALT oraz literę z alfabetu łacińskiego najbliżej odpowiadającą wyglądem literze, którą chce się uzyskać. I tak, aby wpisać Ą należy jednocześnie wcisnąć ALT+A. Dla Ę - ALT+E. I tak dalej.
- ŹREBIĘ. Działa!
- No widzisz. Musi działać.
- Ale mojemu koledze dalej nie działa.
- Na niektórych komputerach (szczególnie laptopach) kombinacje z klawiszem ALT są przechwytywane i nie docierają do naszego komponentu krzyżówkowego. Aby temu zaradzić, reagujemy również na kombinacje z klawiszem SHIFT, a także CTRL. W ostateczności, można wprowadzić pożądany znak klikając myszką na jedną z literek ponad krzyżówką.
Sprawdzenie rozwiązania
- Rozwiązałem krzyżówkę. Co dalej?
- Sprawdź poprawność rozwiązania klikając przycisk "ZAKOŃCZ" w prawym górnym rogu.
- Jaki przycisk? Tam jest tylko napis mówiący, że kończenie dostępne jest tylko dla... No tak.
- A zatem zarejestruj się i wróć do krzyżówki.
- Dlaczego zablokowaliście możliwość kończenia krzyżówek dla osób bez konta?
- To ograniczenie dotyczy tylko krzyżówek punktowanych. Gdyby można je było wielokrotnie kończyć - zbyt łatwo byłoby oszukiwać metodą chybił-trafił. Ponadto, w komentarzach pod krzyżówką czasami pojawiają się podpowiedzi (choć to zła praktyka). Nie chcemy ich zbyt pospiesznie pokazywać. A w szególności - nie chcemy ich pokazywać robotom Google, które w mig zaindeksowałyby treść komentarzy i pozwalały łatwo wyszukiwać podpowiedzi.
- Ja nigdy nie zakładam kont. Nie będę mógł rozwiązywać krzyżówek?
- Nalegamy na zmianę zwyczaju. Założenie konta jest błyskawiczne i bezpłatne, nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami - uruchamia za to wiele przyjemnych funkcjonalności. Jeśli jednak się upierasz - zapraszamy do rozwiązywania zadań rozgrzewkowych. To zadania oznaczone ikoną ręki podającej klucz. Nie ma za nie punktów - można zakończyć takie krzyżówki bez logowania. Jest ich w serwisie całkiem sporo.
- Przekonaliście mnie. Założyłem konto. Mam swoją nazwę użytkownika i ustawiłem sobie buźkę. Tylko gdzie moje rozwiązanie?
- Przykro nam, ale tę krzyżówkę musisz rozwiązać jeszcze raz. Dopiero po rejestracji i zalogowaniu się zapamiętujemy stan krzyżówki.
- No dobra - ten jeden raz mogę. Ale potem już wszystko będzie w systemie?
- Tak - od tego momentu będziemy przechowywali wszystkie Twoje rozwiązania. Będziesz mógł wrócić do każdej z krzyżówek, niezależnie od komputera, przy którym usiądziesz, lub przeglądarki, której będziesz używał.
- Fajnie. Zatem - rozwiązałem, kliknąłem i... jest. Ocena mojego rozwiązania. Bardzo miła i przejrzysta.
- Dziękujemy. Zachęcamy do ocenienia krzyżówki i zostawienia komentarza. Czy nawet zawiązania dyskusji wokół krzyżówki. Teraz, gdy już rozgrzałeś szare komórki, najlepiej przejdź do kolejnej krzyżówki.
- Moment! ... No dobra... zrobiłem kilka błędów, a paru kratek nie wypełniłem. Chciałbym teraz zobaczyć prawidłowe rozwiązanie!
- Niestety, nie ma takiej możliwości. Inaczej łatwo byłoby oszukiwać za pomocą drugiego konta, służącego do podglądania rozwiązań.
- To utrudnia sprawę.
- A ktoś twierdził, że będzie łatwo? :)
Komentarze
- Na stronie głównej zobaczyłem, że ktoś dodał ciekawy komentarz. Klikam na nim - i pojawia mi się krzyżówka do rozwiązania, a komentarza nie widzę!
- Wszystko zgodnie z założeniami. Komentarze krzyżówki widoczne są dopiero po jej rozwiązaniu. Jak już wspominaliśmy, bardzo często zawierają podpowiedzi. Szaradziści zastanawiają się na temat prawidłowych rozwiązań, pisowni słówka itp.
- No tak. Ale ja bym chciał przeczytać ten komentarz!
- Rozwiąż krzyżówkę. Do dzieła!
Zgłaszanie błędów
- Dużo błędów u Was, w tych krzyżówkach...
- Skąd, niewiele. Właściwie - dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować ich liczbę.
- Taaak... Ale ja znalazłem jeden. Komu o tym powiedzieć?
- Nam, rzecz jasna :) Zgłoś błąd na forum, na pewno się do niego ustosunkujemy. Jeśli to rzeczywiście będzie błąd, postaramy się go jak najszybciej usunąć.
- To na pewno jest błąd.
- W porządku. Zgłoś w odpowiedniej sekcji forum i już sprawdzamy.
- O - mam ciekawy przypadek. Wpisałem do krzyżówki słówko dobrze, a tu obcięte punkty. Podejrzewam, że wy mieliście na myśli inny sposób pisowni.
- Opisz to w specjalnej części forum, poświęconej alternatywnym rozwiązaniom. Zapewne masz rację - wtedy dodamy alternatywne rozwiązanie i odzyskasz punkty.
- A jeśli nie uznacie mojego sposobu pisowni? Bo chyba zrobiłem błąd ortograficzny... Ale przecież hasło odgadłem!
- Przykro nam. Zrobiłeś błąd, za który strata punktów jest uzasadniona. Jakiś rygor musimy zachować.
O słowniku
- Skąd się biorą te słówka?
- Słówka dopisywane są do słownika przez wszystkich chętnych, mających powyżej 1000pkt.
- No to dodam coś do słownika. Od czego zacząć?
- Najpierw wyszukaj, może to słowo już mamy. Jeśli mamy - rzuć okiem na nasz opis. Może wymyślisz jakiś inny.
- Dopisałem słówko. I pojawia się jako niezaakceptowane. Jak mam je zaakceptować?
- To inni szaradziści akceptują słówka, głosując nad Twoją propozycją. Wprowadziliśmy ten sposób weryfikacji (jak i granicę 1000pkt), aby zabezpieczyć słownik przed spamem, błędami, bałaganem i wandalami.
- Jak długo mam czekać na akceptację?
- Twoje słówko wpadło do kolejki słów oczekujących. Najlepiej sam zagłosuj na inne słówka - zmniejszając kolejkę, przybliżasz swoje słówko do jej początku. Tobie jednak nie będzie ono oczywiście przedstawione do głosowania.
- A kiedy moje słowo pojawi się w krzyżówce?
- Do końca nigdy nie wiadomo. Generalnie bierzemy te słowa, które nam pasują do krzyżówki. Staramy się jednak preferować Wasze. Sprawdźcie nowe krzyżówki - Wasze słówka są w nich częściej niż by to wskazywała ich liczba w słowniku. Ta częstotliwość będzie rosła, pracujemy nad tym.
- To może coś tam jeszcze dodam.
- Super. Nasza rada: nie koncentruj się tylko i wyłącznie na znalezieniu unikatowego, egzotycznego słówka, którego jakimś cudem nie ma jeszcze u nas w słowniku. Takie wpisy, jakkolwiek cenne, niekoniecznie cieszą przeciętnego rozwiązywacza. Dużo lepsze jest powszechnie znane słowo opatrzone ciekawym, zaskakującym określeniem - to właśnie z takiego tworzywa powstają najlepsze krzyżówki.
- A jakbym tak chciał nową kategorię?
- Napisz o tym na forum. Utworzymy ją specjalnie dla Ciebie. Ale potem liczymy na słówka!
- No jasne!
O nas
- Kto za tym wszystkim stoi?
- Twórców-założycieli serwisu jest dwóch, ukrytych za nickami pryma (Przemek Pietrak) i system (Marcin Gajda). Pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że system z krzyżówkami, byłby ciekawym pomysłem, i aż dziwne, że nikt na świecie tego jeszcze nie zrobił... Tak powstała szarada.net. Zrobiliśmy ją hobbystycznie, w nadziei, że uda się stworzyć coś wartościowego.
O linkach i miniaturkach
- Chciałbym na swojej stronie umieścić linka do waszej strony. Ale nie wiem, czy się nie obrazicie.
- Ależ skąd. Wręcz przeciwnie. Wszystkie linki do nas strasznie nas cieszą, pozwalają innym trafić na Szaradę.