05. Łamigłówka ABC

5
358 rozpoczęć · 330 zakończeń · 310 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Łamigłówka ABC:
Każda kolumna i każdy rząd powinny zawierać po jednej literze składającej się na nazwę jaskini CIEMNA oraz jedno pole puste (w kolorze zielonym). Litera przed kolumną lub rzędem wskazuje pierwszą z sześciu liter ustawionych w kierunku wskazanym przez strzałkę. Należy właściwie rozmieścić wszystkie litery, puste pole zaznaczając spacją lub kwadracikiem znad diagramu.

Jaskinia Ciemna zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Ślady bytności człowieka sięgają 120 tys. lat. Przed wejściem wykonano rekonstrukcję obozowiska neandertalskiego. Wstęp do jaskini jest płatny, a zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Ciekawostką jest, że turyści korzystają ze świeczek, co uatrakcyjnia wycieczkę.
Legenda mówi, że gdy miejscowa ludność ukryła się w jaskini podczas najazdu Tatarów, Stwórca swą ręką zasłonił wejście i tym zmylił ślad pogoni. Po opuszczeniu jaskini uciekinierom ukazała się osobliwa wapienna skała w kształcie dłoni. Nazwali ją Białą Ręką (obecnie to Rękawica).

świetny zestaw (clap)

Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

48