Szyfr 04

5
437 rozpoczęć · 403 zakończenia · 396 rozwiązań
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Zadaniem użytkownika jest odszyfrowanie wiadomości, w której każda litera alfabetu łacińskiego zastąpiona została innym znakiem. W kolorowe pola należy wpisać samogłoski.

W zadaniu użyto znaków pisma fenickiego (ale nie odpowiadają one swoim fonetycznym odpowiednikom łacińskim). Jest to najstarszy zachowany linearny alfabet świata. Powstał około XIII wieku p.n.e., najprawdopodobniej dla potrzeb rozwijającego się handlu. Alfabet ten jest przodkiem wielu współczesnych alfabetów - i łacińskiego, i greckiego, a także - po wielu przekształceniach, alfabetu arabskiego i alfabetów Indii i Azji Południowo-Wschodniej. W oryginalnym alfabecie fenickim zapisywano jedynie spółgłoski, zapis samogłosek był już wynalazkiem greckim.

(clap)(clap)(clap)

To zadanie zostało skomentowane 5 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

48