Panorama dnia 2020-01-07

4
1143 rozpoczęcia · 1101 zakończeń · 917 rozwiązań
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Krzyżówka panoramiczna: Krzyżówka powstała ze słownika wspólnie redagowanego przez użytkowników serwisu.

Afrykanka? Nawet jeśli nigdy w Afryce nie była? Wśród ludów afrykańskich są np. Arabowie i inne ludy semickie. Nie są Murzynami, ale są Afrykanami. Murzyn i Afrykanin to inne kategorie semantyczne. Afrykanin to mieszkaniec Afryki, a Murzyn to czarnoskóry człowiek.
Słownik Języka Polskiego wyraźnie zaznacza neutralność rzeczownika Murzyn, a wielu polskich Murzynów właśnie tak siebie nazywa.
Czy profesorom Bralczykowi i Miodkowi też trzeba wybaczyć?
Niedawno słyszałam, że takie piękne słowo jak "matka" jest obraźliwe. Powoli dochodzimy do absurdów.

To zadanie zostało skomentowane 7 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

49

Autorzy określeń

 system   zastawiane przez kłusownika  ·  ... Sharif, aktor ("Doktor Żywago")  ·  w parze z Mazurami  ·  nienawidził Abla  ·  można się tam napić piwa  ·  obrządek, akt kultu  ·  tężyzna  ·  wcięcie w tekście; akapit  ·  tłuszczyk do kaszy  ·  formacja roślinna z Argentyny  ·  dramat Witkacego (jak zaimek)  ·  Vatanen, fiński kierowca rajdowy  ·  otępiałość  ·  półwysep syberyjski  ·  karpa na porębie  ·  oczekiwane w nauce  ·  uchwycić ... rządów  ·  Raikkonen z F1  ·  brat Mojżesza, arcykapłan  ·  chrzcił św. Pawła  ·  ciemnoskóra kobieta  ·  za nią petrodolary     mariola1958   wypadek w peletonie     casimirus64   Page, gitarzysta Led Zeppelin.     Tynka_93   "... Stróż" - film amerykański (2005)