063. Jolka z wirohasłem

kłódka
8
471 rozpoczęć · 405 zakończeń · 334 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Opisy haseł podano nad diagramem. Ujawniono wszystkie litery R. Po rozwiązaniu zadania odczytamy trzy hasła: pola żółte poziomami - nazwa zakonu, pola zielone (wirowo, lewoskrętnie, od pola z kropką) - wieś z zamkiem zakonu, pola niebieskie - wieś panienki Miłorady.

Po dwóch stronach Jeziora Grodzkiego są dwie wsie. W jednej mieszkali rycerze zakonni, którzy, na czele z komturem, niemożebnie gnębili mieszkańców strony drugiej. Zakonnicy nie dość, że danin wymagali na uczty nieustanne, to jeszcze panny porywali dla uciech, a potem pohańbione odsyłali. Razu jednego, kiedy komtur zajechał zbesztać wójta, bo ten wysłał gońca (którego zakonni przechwycili i usiekli) ze skargą na rycerzy do szczecińskiego księcia, do komnaty weszła Miłorada, wójtowa córka. Ledwie w "naście" latek weszła, ale podły komtur takiego kąska przepuścić nie chciał. Powrócił na zamek i nakazał, by od teraz tylko na nią polowano i na zamek sprowadzono. Zdybali ją w lesie, na jagodach, z kilkoma przyjaciółkami. Miłorada uprosiła komtura, żeby odprawił łodzią jej towarzyszki, a wtedy ona posłusznie każdą jego zachciankę spełni. Gdy jej plan się powiódł, ukłuła się w serce ukrytym sztyletem. Śmierć ta strasznie wstrząsnęła wieśniakami, którzy tym razem nie odpuścili i tłuszczą wielką, z widłami w rękach, na zamek napadli i zakonników pozabijali, z komturem na czele. A wtedy i goniec mógł Szczecin o sprawach powiadomić. I tak skończyła się kariera rycerzy zakonnych na zamku.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

39