Słodka jolka 22

6
615 rozpoczęć · 585 zakończeń · 535 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Ujawniono wszystkie litery K. Po prawidłowym wypełnieniu jolki u dołu pojawi się hasło.

Określenia haseł:

piłka ręczna * rzeka w utworze Miłosza * napisał "Proszę słonia" * zdanie z założeniem i tezą * Artiemij, archeolog rosyjski * induktor elektromagnetyczny * koszula lniana, giezło * ryba drapieżna, miękławka * Joachim, król Neapolu 1808-1815 * komunikator internetowy * dojrzewa na drzewie * sprawiedliwy tłuszcz * archeony dawniej * stop cynku z aluminium * potocznie: samolot z silnikiem rakietowym * przyrodnia siostra Aleksandra Macedońskiego, córka Filipa II

@rysant
Jak zaznaczyłem, nie czepiam się Autora, ale twórców słowników. To dziś przepisywacze, a nie badacze jak Doroszewski.
Pojęcie rakietoplan funkcjonowało dużo wcześniej, niż powstały pojazdy kosmiczne typu wahadłowce.
Nielicznymi, które startowały samodzielnie były Me-162 Komet, czy radziecki BI. Amerykańskie były wynoszone przez samolot matkę i następnie zrzucane. Aktualne istniejące reakietoplany jak Rakietoplan VSS Unity firmy Virgin Galactic.
Oto cytat z "Postępów Astronomii.
"Rakietoplan VSS Unity firmy Virgin Galactic.
osiągnął kolejny rekord wysokości w teście rakietowym. Pojazd ma być w przyszłości wykorzystywany do wynoszenia turystów w loty do granicy kosmosu.
Czwartkowy lot był trzecim testem rakietoplanu z uruchomionym napędem. Po wypuszczeniu statku przez samolot-matkę VMS Eve, pojazd uruchomił swój napęd rakietowy na rekordowy czas 42 sekund. To pozwoliło mu osiągnąć prędkość 2,47 Mach. W najwyższym punkcie Unity znalazł się na wysokości ponad 50 km."

To zadanie zostało skomentowane 11 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

59