33. Konsonantka

8
435 rozpoczęć · 344 zakończenia · 283 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Krzyżówka konsonantka:
Do podanych w kolejności alfabetycznej spółgłosek należy dodać odpowiednie samogłoski i ułożyć słowa wpisywane do diagramu - rzeczowniki pospolite w mianowniku liczby pojedynczej.

Międzywojnie to czas rozkwitu w Polsce architektury najwyższej klasy, na światowym poziomie. Podstawą projektowania było, aby kształt budynku odpowiadał funkcjom jakie gmach ma pełnić. Nowe budynki, zwłaszcza użyteczności publicznej, ale też domy mieszkalne, były jasne, przestronne, ładnie wykończone. Wszystkie były zaopatrzone w ówczesne zdobycze cywilizacji: gaz, elektryczność i bieżącą wodę.
Wybrałam trzy istotne dla tego stylu obiekty. Na samym dole katowicki drapacz chmur. To jeden z najwyższych budynków ówczesnej Europy. Zastosowano tu stalową konstrukcję szkieletową pomysłu Stefana Bryły. Budynek uznano za najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce. Był wygodny i luksusowy, miał windy, pralnię, suszarnię, zsyp na śmieci. Na dolnych piętrach mieścił się Urząd Skarbowy, a powyżej - mieszkania. Stanowił atrakcję turystyczną, zwłaszcza dzięki tarasowi widokowemu na dachu. Wyżej na zdjęciu jest wybudowany w Krynicy-Zdroju (przez Jana Kiepurę) pensjonat Patria. Wnętrze wykończono najlepszymi materiałami: marmurami i alabastrami ze Lwowa oraz detalami z chromowanej stali, z wejściowymi drzwiami obrotowymi. Tu również na dachu urządzono taras. Najwyżej - Muzeum Narodowe w Warszawie.

Super zadanko! :)

To zadanie zostało skomentowane 11 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

56