Panorama dnia 2022-01-19

4
1049 rozpoczęć · 991 zakończeń · 773 rozwiązania
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Krzyżówka panoramiczna: Rozwiązaniem jest myśl Stanisława Jerzego Leca.

Geneza słowa „Eskimosi” jest bardzo ciekawa. Zgodnie z moją wiedzą wyniesioną ze studiów językowych jest ona dość niejasna wiec nie ma o co kruszyć kopii. Według mojej wiedzy słowo to wywodzi się z języka francuskiego i zostało zanotowane około 1600 roku przez Francuzów, jako „ esquimau” i wywodzi się od słowa używanego przez ludy sąsiadujące z Inuitami, oraz oznacza „ mówiący w obcym języku”. Inna późniejsza teoria twierdzi, że znaczy to „ noszący buty zimowe” w języku Kri.

@cani
takie jednoznaczne opinie i nachalne promowanie bezmyślnej ignorancji w formie poprawności językowej nie mają czasami sensu. Nie wszystkie słowa dzielimy na czarno-białe. Trzeba się zapoznać i znać kontekst historyczno-kulturowy. „ Murzyn” nie jest słowem rasistowskim, jest pejoratywny, ale nie per se rasistowski. Wywodzi się od łacińskiego „ maurus”, czyli „ osoba z ciemniejsza skórą”. Jak twierdzi sjp.pwn.jp dopiero w czasach kolonialnych zaczęto używać łacińskiego „ Niger”, czyli” lśniące czarny”, a od tego „ Nigger” w angielskim.„ Czarnuch” czyli odpowiednik angielskiego „Nigger” jest więc zdecydowanie negatywny i obraża odczucia innych, pod to samo znaczenie można podciągnąć potocznie używany „ Asfalt” w odniesieniu do osoby o afrykańskich korzeniach. Aleksander Puszkin był nazywany kiedyś Maurem i od tego słowa chyba też można udowodnić genezę tego naszego „Murzynka”. Zresztą „Murzynek” jest zdrobnieniem i trudno to uznać za obraźliwe, ale najwyraźniej są też inne opinie na ten temat. Osobiście nie wyobrażam sobie esesmana mówiącego w czasie wojny do Żyda(wyznawca judaizmu z pejsami):”Ty, pejsek ! „ Trudno obrażać kogoś zdrobnieniem kiedy można wyłożyć kawę na ławę. Opcji do wyboru do koloru.

Inne takie fajne słowo to nasz : „K-tas”, który kiedyś oznaczał ozdobny frędzel w okolicach pasa. Przykłady można mnożyć.

@cienias
Ubawiłeś mnie tym „ Niemcem”. Dziękuję za pogłębienie mojej wiedzy językowej.

To zadanie zostało skomentowane 26 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

40

Autorzy określeń

 system   kolba kukurydzy  ·  roślina warzywna  ·  Najświętsza Maryja Panna  ·  samiec z koralami wśród drobiu  ·  zsumowanie liczb  ·  Ming, center z NBA  ·  na końcu pacierza  ·  miasto nad Wołgą  ·  książka dla turystów (daw.)  ·  drapieżne, żarłoczne ryby  ·  klub z Ostrowca Świętokrzyskiego  ·  temat żurnalu  ·  stopień oficerski  ·  używany w bombach zapalających  ·  pejcz  ·  Leszek, znawca wojaka Szwejka  ·  Romano, były przewodniczący Komisji Europejskiej  ·  ciasne cztery kąty  ·  protestant z Iowa  ·  wśród kolorów  ·  może być naukowa  ·  archetyp kobiecości w psychologii Junga  ·  niemiecki producent sprzętu sportowego  ·  należy do kapituły katedralnej  ·  odgłos wyłowiony uchem  ·  skwarki dodane do zupy  ·  mały Mieczysław  ·  najwyższe warstwy społeczne  ·  filmowa postać w masce i ze szpadą  ·  ... Gillan, wokalista Deep Purple  ·  przepływ powietrza w kominie (pot.)  ·  obszar gdzie coś się kończy  ·  słynna rola A. Dymszy  ·  warzywo na sałatkę  ·  mierzy rezystywność  ·  pętelki w siatce lub sieci  ·  miasto w Chorwacji  ·  rdzenna mieszkanka Grenlandii  ·  postrach myszy  ·  Chester William, amerykański admirał podczas II wojny światowej     erwu46   kamienne posągi na W.Wielkanocnej     mariola1958   brak norm moralnych  ·  mieszkanka Aragonii     bachaku1   nauka zajmująca się badaniem warunków pracy     dusia_str   tył zwierzęcia  ·  podmuch     Robertski69   przycisk na klawiaturze komputera