31. Jolka lubelska

6
480 rozpoczęć · 454 zakończenia · 401 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka lubelska: Ujawniono litery składające się na nazwisko polskiej rzeźbiarki. Określenia haseł podano w przypadkowej kolejności.

Kobro była polską rzeźbiarką o korzeniach niemiecko-rosyjsko-łotewskich. Zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, tworząc nowatorskie kompozycje przestrzenne. Wraz z mężem, Władysławem Strzemińskim, odgrywała aktywną rolę na scenie artystycznej w Polsce międzywojnia.
Historia Kobro to nie tylko interesująca droga artystycznych poszukiwań, ale i pełne dramatycznych wydarzeń życie osobiste. Strzemiński, malarz i teoretyk sztuki, nie był łatwym partnerem. Podczas pierwszej wojny stracił rękę i nogę, a także wzrok w jednym oku. Wymagał stałej opieki żony. Na gruncie artystycznym ściśle ze sobą współpracowali, ale życie rodzinne, chociaż w początkowym okresie układało się pomyślnie, to z upływem lat stawało się piekłem. Ich miłość przerodziła się stopniowo we wzajemną nienawiść.
Sztuka Kobro długo spotykała się z niezrozumieniem. Dziś uważa się ją za jedną z głównych prekursorek międzynarodowej awangardy.

przyjemne zadanie :)

To zadanie zostało skomentowane 9 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

43