17. Eliminatka

5
520 rozpoczęć · 504 zakończenia · 454 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Eliminatka:
Po odgadnięciu wyrazów eliminatki należy ze słów dłuższych wykreślić litery składające się na krótsze słowa w każdej parze, a pozostałe litery wpisać, bez zmiany ich kolejności, do kratek z prawej strony. Rozwiązanie odczytujemy rzędami od góry. Opisy podano we właściwej kolejności.

Określenia wyrazów:

1. rymowana zagadka * drapieżna ryba, pelamida 
2. palenisko w domu * źrebak lub kucyk 
3. przycisk w więzieniu * mocne włókno z agawy 
4. mebel z nogami i oparciem * z niego szyba lub kieliszek 
5. swój ogonek chwali * mała tyczka 
6. ogłada, obycie * ptak afrykański, chełmiak 

Budowa warowni trwała pół wieku, rozpoczął ją biskup Jan I z Miśni w 1350 r., a ukończył Henryk III Sorbom w 1401 r. Twierdza była wielokrotnie oblegana i zdobywana przez wojska polskie i krzyżackie, ale ostatecznie trafiła w polskie ręce. W tym okresie częstym gościem był tam Mikołaj Kopernik. W mieście tym, 21 sierpnia 1811 r., została spalona ostatnia czarownica w Europie - Barbara Zdunk, po czterech latach więzienia i torturowania właśnie w tej warowni.

\o/;-)

To zadanie zostało skomentowane 3 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

49