Szyfr 11

5
454 rozpoczęcia · 427 zakończeń · 419 rozwiązań
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Zadaniem użytkownika jest odszyfrowanie wiadomości, w której każda litera alfabetu łacińskiego zastąpiona została innym znakiem. W kolorowe pola należy wpisać samogłoski.

W zadaniu użyto znaków pisma rongorongo z Wyspy Wielkanocnej, którego do dziś nie udało się odczytać. Zawiera ono ponad 600 zidentyfikowanych znaków, a zapisywane było systemem znanym jako bustrofedon odwracany: po zapisaniu każdej linijki tekstu na kawałku drewna lub liściu bananowca, był on odwracany do góry nogami i następna linijka zapisywana w tej pozycji (w naszym zadaniu jednak cały tekst zapisany jest od lewej do prawej). Do dziś zachowały się 24 artefakty zapisane tym pismem. Pierwsi Europejczycy relacjonowali jednak, że na wyspie znajdują się duże ilości tabliczek z napisami, którymi tubylcy niespecjalnie się interesują.

Takie pesymistyczne

To zadanie zostało skomentowane 8 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

52