07 - Szyfrogram

4
617 rozpoczęć · 574 zakończenia · 555 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Szyfrogram:
Do diagramu należy wpisać kolumnami hasła odgadnięte na podstawie określeń. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, ze wszystkich jego liter powstanie pod diagramem hasło dodatkowe - fragment wiersza Edmunda Wasilewskiego.

Zamek Królewski na Wawelu był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych. W XIV w. zamek rozbudował król Władysław Łokietek, a jego syn Kazimierz Wielki stworzył imponującą gotycką rezydencję. Obecnie zamek jest dwupiętrową budowlą o charakterze renesansowym, barokowym oraz z elementami klasycyzmu. Znajduje się tu dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramą wjazdową oraz pięć wież mieszkalnych. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się również Katedra Wawelska - miejsce koronacji królów Polski oraz spoczynku ich szczątków. Na zboczach Wzgórza Wawelskiego można natknąć się na Smoczą Jamę – jaskinię zamieszkiwaną przez legendarnego smoka.

\o/;-)

To zadanie zostało skomentowane 3 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

58