080. Przesuwanka

5
424 rozpoczęcia · 356 zakończeń · 331 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Krzyżówka przesuwanka:
Litery wyrazów podanych obok diagramu należy odpowiednio przesunąć do poszczególnych rzędów, tworząc krzyżówkę złożoną z rzeczowników pospolitych (jeden w l.m.). Na dole powstanie hasło - miano wiedźmy z legendy.

Na zboczu Świętej Góry, opodal Polanowa, wybiło cudowne źródełko. Nie wiadomo skąd, jak i dlaczego, ale wybiło. Kto wody ze źródełka skosztował, tego choroby omijały. Serca ludzkie też woda odmieniała, więc mieszkańcy mili i szczęśliwi chodzili. Nie w smak to było miejscowym zielarkom, które bezrobotne się stały i biedę klepały. Zebrały się więc na sabacie, a najbieglejsza w mrocznych sztukach wiedźma samego Lucyfera wezwała i o pomoc poprosiła. Zrozumiał czart, że to nie przelewki, bo odtąd żadna dusza z okolicy do piekła nie trafi, więc postanowił pomóc. No i jak się okazuje, nie wszystkie diabły pomorskie były nieudaczne. Lucek wstąpił w ciało kozy, dotąd potulnej, którą biedny pastuszek pasał. Koza wtedy różki pokazała: poczęła brykać, wierzgać, tłuc garnki na straganach i ludzi bóść. Mieszkańcy uradzili, żeby kozę cudowną wodą ozdrowić. Moc pana piekieł jednak potężna była, bo ten w ciele kozy wypił całą wodę, aż źródełko wyschło. Wtedy też biedna koza się rozpękła, a wszyscy poczuli odór siarki i ujrzeli ślady czarcich kopyt. A źródełko już nigdy nie wybiło.

W tle panorama Polanowa oraz pustelnia Franciszkanów na Świętej Górze Polanowskiej.

(F)

To zadanie zostało skomentowane 3 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

47