Usuwanie krzyżówek powinno odejmować punkty (Pytanie do autora strony) (strona 1/2)

wiadomości: 12 rozmówcy: 8

Jak mozna miec wiecej punktow za dane krzyzowki niz podana max ilosc?

Jest to efekt usuwania przez nas krzyżówek, w których znaleziono błędy rzeczowe lub kompozycyjne. Zdarza się niestety, że krzyżówka:
- zawiera literówkę w słowie (tak bywało np. w kilku mało znanych hasłach geograficznych, gdzie na pierwszy rzut oka trudno było tę literówkę wyłapać)
- ma niejednoznaczne rozwiązanie (pasuje kilka odpowiedzi, podczas gdy nasz mechanizm na razie jest w stanie rozpoznać tylko jedno)

Kilka razy, trzeba przyznać, trafiły nam się tak fatalne błędy, jak:
- pary zwrotne ADAM - Małysz, skoczek MAŁYSZ - Adam, skoczek
- to samo słowo w liczbie pojedyńczej i mnogiej

Tu akurat uczymy się na błędach i jesteśmy już na takie rzeczy wyczuleni.

Wracając do tematu - w tych wszystkich przypadkach krzyżówka jest usuwana z kolekcji, jednak punkty zdobyte pozotają.

Wydawało nam się, że tak będzie uczciwie względem tych, którzy te krzyżówki mimo ich wad, zdołali rozwiązać. Teraz jednak zaczynam się wahać - jest to trochę nieuczciwe wobec tych, którzy do rywalizacji chcą dołączyć później...

Jesteśmy otwarci na sugestie - co wydaje się Wam lepszym rozwiązaniem:
A) odbierać punkty przy usuwaniu krzyżówek
B) zostawiać punkty

 mayk

Z tego co wiem to m.in. ja mam sporo więcej rozwiązanych krzyżówek niż obecnie dostępnych.

Uważam, że odebranie punktów przy usuwaniu krzyżówek nie jest niesprawiedliwe - wszyscy powinni mieć równe szanse.

Także jeżeli krzyżówka usuwana jest definitywnie punkty powinny zostać odebrane.

Jednak jeżeli krzyżówka została poprawiona (usunięto błąd, który jednak niezaburzał szkieletu szarady) to po jej przywróceniu powinna zostać ponownie udostępniona wszystkim, także tym którzy rozwiązali ją jako błędną.
Zwykle wykrycie błędu wiązało się ze stratami punktowymi i w takim przypadku powinna być dana szansa rozwiązania tej samej krzyżówki ponownie, tym razem błędu pozbawionej.

Korzystając z okazji mam podobną uwagę co do przypadków we wczesnej fazie "szaradowania" tuż po starcie serwisu - wiele razy podczas rozwiązywania krzyżówki system wylogowywał i nie było o tym żadnej informacji - zaliczając np. tylko kilka z kilkunastu haseł już wpisanych, ale nie zapisanych przez system. Efektem było tylko częściowe wypełnienie szarady i wynik oczywiście zero.
Jeżeli dałoby się coś z tym zrobić byłoby super - mnie się to przydarzyło kilka razy.
Jeżeli nie - trudno, jakoś to przeżyję ;o)

pzdr
mayk

Zgadzam się z maykiem. Czyli jestem za odbieraniem punktów i umożliwieniem wszystkim rozwiązywania od początku w razie poprawek. Tak będzie najuczciwiej.

W sprawie odbierania punktów przy usuwaniu mamy zatem jasność, skoro taki mechanizm popiera dwóch szaradzistów z czołówki rankingu - którzy by na tym zresztą najwięcej stracili.

Mechanizm poprawiania mógłby działać na zasadzie takiej, że usuwamy krzyżówkę błędną i dodajemy ją jeszcze raz, już poprawioną. Tak by było najprościej, a i efekt byłby taki, że Ci, co się nacięli, mogliby ją rozwiązać powtórnie.

Niestety, efekt uboczny byłby taki, że Ci, którzy krzyżówkę błędną rozwiązali poprawnie - muszą ją rozwiązać jeszcze raz. Temu bardzo trudno byłoby zaradzić - musielibyśmy robić jakiś mechanizm importowania starych rozwiązań do nowej, poprawionej krzyżówki. A nowa krzyżówka może być innego kształtu, przez co zrobienie takiego mechanizm urasta do rangi sporego przedsięwzięcia. Nie wiadomo też, co zrobić z osobami które zdobyły 75% punktów - chcą się poprawiać czy nie?

Podsumowując - proponuję model z odejmowaniem punktów w momencie usuwania krzyżówki, w przypadku poprawienia krzyzówki usuwamy ją i dodajemy jeszcze raz jako nową.

Aha, odnośnie problemu zasygnalizowanego przez mayka (wiele razy podczas rozwiązywania krzyżówki system wylogowywał ... Efektem było tylko częściowe wypełnienie):
Niestety, nie jesteśmy w stanie odróżnić tych rozwiązań od innych. Ja bym to raczej zostawił. Błąd nie powinien się już pojawiać.

 mayk

Super odnośnie błędnych.
Odnośnie historycznego "wywalania" trochę szkoda ale mówi się trudno.

Co do identyfikacji tych "wywalonych" sprawa jest bardzo prosta, aczkolwiek nieco czasochłonna - wystarzy spojrzec na zerowe zdobycze wśród rozwiązanych i gołym okiem widać jakie było wypełnienie szarady w momencie akceptacji - nikt przy zdrowych zmysłach nie zostawiłby 40% pól nie wypełnionych i nie akceptowałby do finalnej oceny tak wypełnionej krzyżówki.

Ale tak jak pisalem możemy zostawić to tak jak jest.

W kwestii błędnych krzyżówek - ja ze swojej strony proponuję troszkę inne rozwiązanie, moim zdaniem sprawiedliwsze. Otóż myślę, że przy jakimkolwiek grzebaniu przez nas w krzyżówce, pozwalamy wszystkim szaradzistom, którzy ją rozwiązali, na zdecydowanie, czy chcą ją rozwiązać ponownie, czy zachować zdobyte punkty.

Decyzja byłaby jednorazowa i nieodwracalna. Do kolejnej poprawki krzyżówki ;)

Wszystkie sugestie sa dobre, ale ostatnia wydaje sie sprawiedliwa dla wszystkich.

Propozycja admin pryma z 16.11. wydaje sie najbardziej sprawiedliwa.