Kwadraty-uzupełnianki-25 (strona 1/2)

wiadomości: 12 rozmówcy: 5

??T??
??E??
??R??
??E??
KASTY

Dlaczego S zostało zaliczone do błędów? Przecież KASTY to liczba mnoga od KASTA (grupa społeczna), a TERES to gatunek ryby. Z ciekawości zajrzałem nawet do słownika znajdującego się na tej stronie i oba hasła się w nim znajdują.

Już w maju Zbyszko reklamował te KASTY I TERES ale nie było odzewu.Może chodziło o to, że TEREN jest słowem powszechniej używanym?

Zgadza się, dzejdi. Problem był już zgłaszany wcześniej w komentarzach pod tą krzyzówką, ale admin radził takie wątpliwości zgłaszać na forum, więc jeszcze raz o tym wspomniałem. Możliwe, że admin nie zauważył wtedy komentarz Zbyszka.

Rzeczywiście TEREN to lepsze rozwiązanie. Czemu ja na to nie wpadłem... hm... Ale z drugiej strony: w opisie tych krzyżówek nie ma napisane, że słówka muszą być powszechnie używane (taki opis dotyczy tylko krzyżówek afiksowych i anagramów). A z trzeciej strony :) słówko TERES znajduje się już w słowniku i zostało zaakceptowane przez admina. Gdyby tak nie było, to raczej odpuściłbym sobie ten wątek na forum.

Jasne, masz rację.Pozdrawiam!

a czy możesz jeszcze wskazać jakieś źródła dla tej ryby (TERES)? Nie ma jej ani w pwn, ani w wikipedii... Być może jest to błąd w naszym słowniku?

Odpowiadam,bo to ja dodałem to słowo.
Etrumeus teres-ryba szelfowa z rodziny śledziowatych,

 BaJo

Etrumeus teres- śledź obły,stelar.
Teres to drugi człon łacińskiej nazwy i jeśli nie jest popularnie używany,jako nazwa ryby/choćby regionalnie/nie powinien był się znaleźć w słowniku Szarady,Ale skoro się znalazł to pewnie jest ku temu uzasadnienie i powinni mieć uznane ci którzy,którzy na to wpadli i to uzasadnienie znaleźli.

Ja się kierowałem właśnie tym, co napisali już wcześniej sylwek i BaJo, czyli nazwą łacińską, choć może nie powinienem. Ale w jednej wcześniejszej krzyżówce (w innej kolekcji) też raz wystąpiła nazwa łacińska jakiegoś zwięrzęcia, więc myślałem, że także i w tym przypadku nie będzie to błąd. Znalezienie jednak tej krzyżówki może mi zająć trochę czasu, bo mam ich już dość sporo rozwiązane.

Aż tak bardzo nie narzucam się na zwrot tych 2.5 punktów. Zwróciłem tylko uwagę na alternatywne rozwiązanie, które wg mnie mogłoby być uznane. Przecież krócej żyć nie będę :) jeśli admin postanowi inaczej, tzn. że słówka takiego nie powinno być w słowniku.

To jeszcze raz ja.Bajo masz rację.To jest inna rybka.
A co do ryby teres.To łacińska nazwa etrumeus micropus.
Ryba z rodziny śledziowatych.ŻRÓDŁO;S.Rutkiewicz.Encyklopedia ryb morskich.Wyd.Morskie Gdańsk 1982r.Pozdrawiam Sylwek.

 BaJo

Dzięki, Sylwek za wyjaśnienie,dla mnie sprawa jest jasna i reklamacja uzasadniona,myślę ,że podanie wiarygodnego źródła zamyka sprawę .Pozdrawiam