Czas przekształceń

Dziś kolejny prezent: metamorfozy!

Wzięliśmy na warsztat ten znany typ zadania, w którym jeden wyraz - literka po literce - ewoluuje w drugi. Efektem naszej pracy są dwie nowe kolekcje:

Pierwszą z nich jest zestaw metamorfoz prostych. W nich każda literka zmienia się tylko raz, więc osoby biegłe w słownej gimnastyce poradzą sobie z nimi bez trudu.

Prawdziwym wyzwaniem będzie za to z pewnością kolekcja druga - metamorfoz złożonych. Tutaj droga od startu do mety jest zawiła, a literki na danej pozycji nierzadko trzeba będzie zmieniać kilkukrotnie!

Największym naszym zmartwieniem jest potencjalnie duża liczba alternatywnych rozwiązań. Aby ją ograniczyć, przyjęliśmy kilka zasad: Nie wolno używać nazw własnych ani liczby mnogiej, słowa muszą być w słowniku PWN, nie można też zmieniać tej samej pozycji w kolejnych krokach. Przy tych założeniach, rozwiązań alternatywnych nie powinno być wiele. Jeśli jakieś znajdziecie - dajcie znać.

 

Komentarze

 pryma,

Jak się okazuje, jednak znajdujecie sporo rozwiązań alternatywnych, szczególnie w kolekcji metamorfoz trudnych. Bez obawy, wszystkie reklamacje zostaną rozpatrzone. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku dni kolekcja "dotrze się", wzbogaci o alternatywy - i potem będzie już służyła następnym szaradzistom bez wzbudzania irytacji.

 Mirasisko,

Biorąc pod uwagę ilość proponowanych alternatyw po ukazaniu się krzyżówek z kategorii "Metamorfoz" /co dziwne Admini przypuszczali taką ewentualność/ mając na względzie doświadczenia z "Afiksowych" można całą rzecz ująć następująco:autorom pomysłu skopać pewną część ciała i kwiatków nasadzić.

 jomitoka,

Już pisałem pod którąś z krzyżówek. Dla czego zniknął zapis w opisie metamorfoz mówiący o tym, że nie wolno zmieniać litery na tym samym miejscu w kolejnych krokach?!!! Tym samym dopuściliście do niewiarygodnego namnożenia alternatywów. Tu powyżej ten zapis jeszcze jest, ale nad konkretną krzyżówką już go nie ma. Mamy więc pewną sprzeczność. I według mnie dopuszczacie bzdurne rozwiązania (metamorfozy trudne 25 na przykład). Zróbcie coś z tym. Uważam, że ten przepis był ok. Wyjaśnijcie mi to.

 dzejdi,

Nawet nie zauważyłem braku. Myślałem, że ten zapis cały czas tam jest
.
Osobnym problemem jest to, że niektóre metamorfozy mają o jedno przejście za dużo i wymagają "protez", które zwielokrotniają alternatywy. Widzę jednak, że stopniowo są eliminowane.

 pryma,

Faktycznie, usunęliśmy ten zapis. A to dlatego, że okazało się, iż zasypani zostaliśmy serią reklamacji zawierających rozwiązania, które właśnie ten przepis naruszały. Oczywiście, mogliśmy pracowicie tłumaczyć o co chodzi - ale doszliśmy do wniosku, że to ograniczenie jest jednak bardzo łatwe do przeoczenia i nadmiernie komplikuje zadanie. Dlatego się z niego wycofaliśmy, nawet kosztem usunięcia kilku z zadań (tak, jak wspomniana 25).

 jomitoka,

Mimo wszystko uważam, że popełniliście błąd. Osobiście yważam, że "metamorfozy" BYŁY bardzo ciekawe dopóki nie zmienino przepisów. Nie spotkałem się z żadną która byłaby nierozwiązywalna wg. starych zasad. Owszem, trudne są i bywało, że nad jedną główkowałem kilka godzin, ale do cholery po to są krzyżówki. Ciekawe czy jest ktoś kto uporał się np. ze wszystkimi krzyżówkami Dzejdiego w krótkim czasie. Nie ma...? Bo to są TRUDNE krzyżówki, ale powtarzam, TAKIE MAJĄ BYĆ!!!
Wkurza mnie więc to, że namęczyłem się i rozwiązałem jakąś "metamorfozę" prawidłowo, to potem odbiera mi się punkty, bo ktoś nie doczytał regulaminu i zaliczył wtopę. JEŻELI KTOŚ NIE CZYTA REGULAMINU, NIE POTRAFI SOBIE PORADZIĆ BO MOŻE JEST ZA SŁABY ALBO MU SIĘ NIE CHCE, TO MNIE TO NIC NIE OBCHODZI. NIKT NIE OBIECYWAŁ, ŻE BĘDZIE ŁATWO A WRĘCZ PRZECIWNIE. PO TO SA KRZYŻWKI, POWTARZAM JESZCZE RAZ. Proszę mi oddać ciężko wypracowane punkty. Albo pokażcie mi jakąkolwiek "metamorfozę" nie do rozwiązania wg. wcześniejszych ustaleń. Pozdrawiam. >:I

 jomitoka,

No więc stało się. Skończyłem metamorfozy. Trochę to trwało z kilku przyczyn:
Po pierwsze jestem tu nowy i aby znaleźć się w czołówce muszę nadrobić wiele zaległości. Rozwiązuję więc po kilka kategorii naraz włączając w to odkopywane coraz starsze dzienne.
Po drugie uparłem się, że wszystkie które pozostały nieusunięte rozwiąże wg. starych zasad. Patrz awantura powyżej. No i jednak się udało. Czasem to trwało ale się udało.
To mam teraz takie pytanie. Skoro wszystkie rozwiązałem poprawnie (a nawet po dwakroć poprawnie, bo wg. bardziej rygorystycznych zasad) to dla czego nie jestem w rankingu metamorfoz ex aequo z Dzejdim na pierwszym miejscu? Dobra mogę być na drugim. Tylko do jasnej ciasnej skąd u niego więcej punktów?
Broń Boże nie piszę tego przeciwko Dzejdiemu. Bardzo Jurka szanuję a nawet lubię, co on sam wiedzieć powinien.
Jeżeli więc do zdobycia w metamorfozach jest do zdobycia 289,1 pkt. to jakim cudem ktoś ma ich więcej niż 289,1 ???
Myślę sobie tak. Ma więcej, bo rozwiązał poprawnie krzyżóweczki później usunięte. Chwała Jemu i Jemu podobnym. Tylko, że JA też tak zrobiłem!!!
Sprawdziłem z kalkulatorem w ręku. Kolekcja "MT" w ilości 46 zadań faktycznie daje 289,1 pkt. Jeżeli punktów byłoby do zdobycia mniej, np. 283 około, to bym zrozumiał, że przed WIELKĄ AKCJĄ NIEPOTRZEBNEGO WYCOFYWANIA METAMORFOZ Dzejdi i Kangoor byli po prostu ode mnie lepsi i tych wycofanych mieli skończonych więcej niż ja.
Ja niestety nie potrafię odpowiedzieć czy zabraliście mi więcej niż w/w "M" nr 25. Po prostu nie wiem czy miałem ich więcej. Nie pilnowałem tego, bo nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Pewny jestem jednak tego, że:
1. rozwiązałem wszystkie poprawnie
2. jako jedyny lub jeden z niewielu zrobiłem to wg. zasady nieruszania litery na tej samej pozycji w kolejnych krokach
3. rozwiązałem co najmniej JEDNĄ którą wycofaliście i zabraliście mi mi za nią punkty.
Czekam na wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie Jurka (może on z tym zrobi porządek). A dla pewności, że otrzymam odpowiedź wysyłam ten tekst również na Waszego, drodzy Admini, e-maila. Teraz pozdrawiam wszystkich szaradzistów. No dobra - Adminię też.

 dzejdi,

W kategorii Metamorfozy trudne, mam rozwiązanych 47 zadań na 46 możliwych - pewnie stąd te 6 punktów więcej. Nie wiem dlaczego system nie wykasował mi tego zadania i nie wiem o które chodzi.
Co do Kangoora, to tym bardziej nie wiem skąd te jego 1,2 punktu więcej niż norma przewiduje.

 dzejdi,

Oczywiście te rozwiązane 47/46 figurują na stronie KRZYŻÓWKI. Tam, gdzie są diagramy mam 46 zaliczonych. Te sześć punktów to walory całkowicie wirtualne.

 jomitoka,

Dzejdi, ja pisałem, że nie czepiam się Ciebie. Bałaganu się czepiam. Nie musisz się tłumaczyć a już na pewno nie mi. Pozdrawiam. Poza tym nie gratulowałem Ci jeszcze. Miałem do Ciebie pisać wczoraj ale mnie żona pogoniła od komputera. Odezwę się.

 pryma,

Faktycznie jest to błąd który już jest zgłoszony (http://szarada.net/forum/watek/punkty-za-memorfozy-trudne/?page=1)
Naprawimy to.

Zgadzam się, że "zluzowanie" reguł pozbawiło smaczku kilka z metamorfoz, które stały się przez to dużo prostsze. Może faktycznie zbyt pohopnie się wycofaliśmy z tego zapisu. Z drugiej strony wydaje mi się, że wybraliśmy mniejsze zło - inaczej jeszcze przez pół roku trwałyby zażarte dyskusje w obronie błędnych rozwiązań i utyskiwania na ten przepis.

Z mojej strony gratuluję ukończenia zadań w wersji "dla naprawdę zaawansowanych".

Pozdrawiam

Poprzednie wpisy

Późniejsze wpisy