motoryzacja -08 (strona 1/3)

wiadomości: 28 rozmówcy: 6

utrudnia ruch uliczny:
-rozkop
-roztop
myślę,że obie formy są do przyjęcia:)

Tylko czy aby słowo roztopy istnieje w liczbie pojedynczej? Wygląda na to, że nie - za słownikiem PWN

http://www.sjp.pl/roztop
zwykle w liczbie mnogiej, ale liczba pojedyncza nie jest błędna....

Może rzadko, może nawet bardzo rzadko używana ale słownik ją podaje.Walcz Denwerek_m.Powodzenia!

Dzejdi.... Ty mnie tu nie podpuszczaj do zadzierania z adminem:)
Swoje argumenty przedstawiłam,więc nie pozostaje mi nic innego jak czekać wyroku , zgodzić się z nim i ewentualnie(z dużym naciskiem na słowo EWENTUALNIE) przełknąć gorycz porażki...
Pozdrawiam!

Ten link, który podałaś dotyczy alternatywnego słownika języka polskiego ustalającego zasady dopuszczalności słów w grach, głównie w SCRABBLE.Nawet fajny ale czasami obserwując dyskusje na tamtym Forum mam wrażenie jakby zaczynali już połykać własny ogon.Ale kudy im do Uroburosa!
Rzeczywiście w netowym SJP PWN nie występuje ROZTOP, ale zadałem sobie trud i zajrzałem do III. tomu SJP PWN pod red. Szymczaka i tam jak byk stoi:roztop, D~u, Ms~pie; lm M~y, częściej w lm <<topnienie śniegów; błoto, kałuże powstałe wskutek...itd>>
Dlatego nie ma mowy o żadnym podpuszczaniu, zresztą rozumiem, że żartowałaś.Pozdrawiam!

OK, dodany ROZTOP.

Słownik alternatywny, na który się powołujesz, powstał oryginalnie na potrzeby gier słownych (głównie scrabble), gdzie zasady dopuszczają tworzenie wielu dziwolągów słownych. Jest tam przyjęta zasada, że słowa prawidłowo gramatycznie utworzone, choćby nieużywane, są dopuszczalne, bowiem może się dla nich znaleźć jakieś zastosowanie. W efekcie w słowniku można znaleźć rzeczy takie jak MŁODZIEŻE czy TLENY.

Dlatego słownik alternatywny nie zawsze jest ostateczną wyrocznią.

W sprawie roztopu jednakowoż czuję się przekonany :)

Pozdrawiam

a mam pytanie

do admina

czemu jak chce dodac opis do słowa to pisze mi ze sprawdź czy jest większe lub równe 1