Joleczka 07

5
497 rozpoczęć · 475 zakończeń · 426 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę B.

Pierwsza wzmianka o latarni morskiej w tym miejscu pochodzi z 1715 r., ale dopiero w XIX w. wybudowano kwadratową, niezbyt wysoką (ok.12 m) wieżę, która pełniła rolę latarni. Przez swoje położenie narażona była na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne. W czasie sztormów, pomimo silnych umocnień falochronu, woda zalewała nieraz cały budynek, a zimą ściany od strony północnej były skute lodem. Generalny remont i przebudowa miały miejsce w 1927 r. Podwyższono wtedy wieżę o jeszcze jedną kondygnację, nad którą zbudowano laternę z białą stalową kopułą, otoczoną galeryjką. Całkowita wysokość latarni wynosi teraz 22 m. W połowie XX wieku przeprowadzono kolejny wielki remont latarni: naprawiono budynek i zabezpieczono przed skutkami ciągłego zalewania słoną wodą. Wyremontowano też klatkę schodową w wieży, dzięki czemu latarnię można było udostępnić turystom.

(clap)

To zadanie zostało skomentowane 5 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

43