039. Literoku

8
402 rozpoczęcia · 336 zakończeń · 309 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Kolorem zaznaczono kontur jolki. Należy ją rozwiązać, a następnie bawimy się w klasyczne sudoku, w którym cyfry zastąpiono literami. Ujawniono litery pomocnicze.
Litery z pól oznaczonych kropkami, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie.

W pobliżu Łosina, na wzgórzu nad rzeką Słupią stał kasztel. Właściciele słynęli z okrucieństwa, bo potrafili podczas uczty stracić i dziesięciu chłopów, osadzonych w lochach za drobne przewiny. Jeden z takich skazańców moc musiał wielką posiadać, bo idąc na szafot, przeklął kasztel i ród, a klątwa zadziałała z wielką mocą - wzgórze się rozstąpiło i zamczysko pochłonęło. Klątwę zdjąć może tylko córka, która jako jedyna w rodzinie dobre serce miała. Zamek ukazuje się raz na sto lat, a piękna zjawa prosi, by jakiś zwabiony człowiek, życzenie jej spełnił. Jeden więc miał za złotego talara trzewiki jej sprawić, ale nie targować się, tylko szewcowi resztę zostawić. Cóż, kiedy ciołek wrócił i zadowolony z siebie, pół dukata utargowane pokazał. Inny miał pannę przez cmentarz przenieść bez oglądania się za siebie. Dla tego z kolei ważniejszy był kapelusz, który mu wiatr zwiał. I tak trwa klątwa od wieków. Za lat kilka kasztel znów się ukaże i inny śmiałek stanie przed szansą zdjęcia klątwy. Stanie się wtedy posiadaczem pałacu oraz, oczywiście, mężem urodziwej szlachcianki.
Oprócz grodziska we wsi można obejrzeć ruiny dworku Puttkamerów.

Dla mnie sudoku - super! Mogą być literki, cyferki. Chociaż mąż mój - matematyk - woli cyferki, w literkach się gubi:-)

To zadanie zostało skomentowane 12 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

52