Joleczka 09

5
544 rozpoczęcia · 527 zakończeń · 312 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę J.

Historia latarni w tym miejscu sięga XIV wieku. Wtedy zaczęto rozpalać ogień na wieży kościoła. Dopiero w 1892 r. zbudowano obiekt z prawdziwego zdarzenia, składający się z ośmiokątnej wieży i niewiele niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Całość wybudowana jest w surowym stylu pruskich inżynierów, chociaż uroku dodaje jej wiele gzymsów, daszków oraz różnego rozmiaru okna. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki, a przez szyby galerii można obserwować układ soczewek.
Legenda głosi, że w latarni straszy - słychać czasem jęki, szuranie butami, kroki na schodach. O hałasy posądza się duchy tych, którzy tragicznie zakończyli swoje życie w wyniku błędów latarników. Ale duchy milkną, gdy do latarni wchodzą turyści.

(f)

To zadanie zostało skomentowane 12 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

39