Joleczka 15

5
585 rozpoczęć · 569 zakończeń · 480 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę W.

Od czasów średniowiecza palono na cyplu ostrzegawcze światło nawigacyjne. Najpierw były to ogniska nad brzegiem morza, potem kadź na wieży kościoła, a jeszcze później korzystano z blizy. Potem budowano drewniane latarnie, które były niszczone przez sztormy lub płonęły od rozżarzonych węgli. Dopiero w XIX wieku powstała latarnia z prawdziwego zdarzenia. Służyła do września 1939 r., kiedy to została wysadzona w powietrze przez polskich saperów, aby utrudnić ostrzał Helu przez artylerię niemiecką. Jeszcze w czasie wojny nowa latarnia została zbudowana przez miejscowych Kaszubów i służy żeglarzom do dzisiaj.
Obok latarni znajduje się niewielka tablica upamiętniająca śmierć latarnika, który zginął ok. 1910 roku podczas oddawania strzału z armaty, używanej jako sygnał mgłowy.

(f)

To zadanie zostało skomentowane 8 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

56

Ostatnio rozwiązali