Joleczka 02

5
602 rozpoczęcia · 582 zakończenia · 492 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę Ł.

Najdalej na zachód wysunięta latarnia morska, pierwsza na Szlaku Latarni Morskich usytuowanych wzdłuż polskiego wybrzeża. Wybudowana w 2 poł. XIX w., mająca wysokość 68 m, była wówczas godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiaj jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą nad całym Bałtykiem oraz najwyższą na świecie latarnią zbudowaną z cegieł. Aby dotrzeć na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 300 schodów. Kilkakrotnie przechodziła gruntowne remonty, a także wymianę ceglanego płaszcza.
Wycofujące się w 1945 r. wojska niemieckie nakazały kierownikowi latarni wysadzenie jej w powietrze, ale ten nie wykonał rozkazu swoich dowódców, bo jako wieloletni latarnik, związany z wieżą emocjonalnie, nie miał serca zniszczyć tak pięknego obiektu.

Kije na płocie - świetny opis! 👏👏👏

To zadanie zostało skomentowane 20 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

49