044. Objazdówka

kłódka
7
427 rozpoczęć · 394 zakończenia · 366 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Odmiana jolki, w której dwie pary wyrazów posiadają wspólny początek i koniec. Wyrazy te wpisywane są pionowo z wykorzystaniem zaznaczonego "objazdu". Pozostałe hasła wpisujemy tradycyjnie: poziomo bądź pionowo. Po wypełnieniu diagramu, w jednym z "objazdów" pojawi się nazwa wsi, a poniżej odczytamy hasło dodatkowe.

Młody owczarek Maciek, by zdążyć na uroczystości nocy świętojańskiej, drogę skrócił i przez złą sławą okryte Wzgórze Olbrzymów szedł ze swoimi owieczkami do wsi. Wzgórze to skrywało ruiny posiadłości panów okrutnych, przeklętych po śmierci. I, jak to w legendach bywa, czarami jakimiś Maćko znalazł się w okrutników posiadłości. Ci jednak ugościli go porządnie i z szacunkiem traktowali. Tak Maćko musiał u nich rok cały spędzić. Gdy po roku do wsi wrócił, dziwili się mieszkańcy i wiary w przygodę nie dawali. Dopóty, gdy owczarek sztaby złota otrzymanej na odchodnym nie pokazał. Nie zatrzymał jednak bogactwa dla siebie, lecz całość kościołowi przekazał, by odtąd modlono się za dusze ośmiu panów, którzy choć dopiero po śmierci, ale serca swoje odmienili.

Na zdjęciu piękny, zabytkowy kościółek ryglowy.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

49