44. Jolka taneczna

6
516 rozpoczęć · 474 zakończenia · 420 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Po prawidłowym rozwiązaniu jolki w zaznaczonym wierszu i pod diagramem powstaną hasła związane z muzyką i tańcem w Międzywojniu. Ujawniono wszystkie litery W.

chytrus, ale nie lis * Hamlet wysyłał ją do klasztoru * jego cechą wielkie oczy * marzanna na kiju * Morricone, kompozytor muzyki filmowej * o opłacie w oświacie * odrażające monstrum * owoc limy * pałka monarsza * scedowanie praw na inną osobę * srebra, to kamień piekielny * Staszczyk z T.Love * sterczący u dudka * do niej droga przez szafę * Wit od Ołtarza Mariackiego * wszędzie wietrzy cuda-wianki * wzorek z dziurek * zaczyn chlebowy

W dwudziestoleciu międzywojennym wraz z muzyką jazzową z Ameryki przywędrowały do nas tańce szybkie i żywiołowe, np. fokstrot, shimmy, quickstep. Tańczono je głównie w klubach, ale też w tancbudach, na dansingach i na eleganckich balach karnawałowych. Były one nie lada wyzwaniem, bo wymagały dobrej kondycji fizycznej. Jeden z nowych tańców (występujący w zadaniu), uważany w tamtym czasie za prowokacyjny, jako pierwsza w Polsce zaprezentowała Zula Pogorzelska w 1926 r.
Międzywojnie to okres prawdziwego rozkwitu popularności tanga i to we wszystkich sferach społecznych. Podbiło ono szturmem polskie parkiety, ale również chętnie było śpiewane przez takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, Mieczysław Fogg. Tworzyli je wielcy artyści epoki: Julian Tuwim i Marian Hemar, do muzyki J. Petersburskiego, A. Golda i H. Warsa.

Jakie cuda-wianki sie wietrzy???

To zadanie zostało skomentowane 8 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

46