23. Krzyżówka amerykańska

5
430 rozpoczęć · 386 zakończeń · 357 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Krzyżówka amerykańska:
Dla rzędów i kolumn podano definicję odgadywanego słowa oraz/lub liczbę czarnych pól występujących w danym rzędzie lub kolumnie. Położenie czarnych pól należy ustalić samemu i zaznaczyć spacją albo kwadracikiem znad diagramu. Po prawidłowym rozwiązaniu krzyżówki obok diagramu powstanie hasło.

Komunikacja miejska w początkach II RP opierała się na funkcjonujących wcześniej tramwajach elektrycznych, chociaż na ulicach miast wciąż dominowały dorożki i wozy konne. Wraz z odzyskaniem niepodległości szybko zaczęły pojawiać się też pierwsze regularne miejskie linie autobusowe. W Gdyni autobusy były podstawowym środkiem komunikacji miejskiej, a w Warszawie, Lwowie i na Górnym Śląsku uzupełniały one sieć tramwajową. Wkrótce pojawił się też nowy środek komunikacji - autobusy elektryczne. Pionierską linię w wolnej Polsce uruchomiono w 1930 roku w Poznaniu, a kolejną w 1939 w Olsztynie. Pierwsze pojazdy (na zdjęciu z prawej strony) kupiono w Anglii, kolejne dwa zbudowano w latach 1933-1934 na podwoziu 40-miejscowego autobusu Renault. Poznaniacy nazywali je żartobliwie "bieda tramwajami" z powodu braku szyn.

Cenny przyczynek do historii komunikacji wiejskiej w Olsztynie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. A ileż ja się namęczyłem nad hasłem (4).

To zadanie zostało skomentowane 7 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

52