Joleczka 05

5
508 rozpoczęć · 486 zakończeń · 438 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę M.

Nawigacyjne światło w tym miejscu zapalono po raz pierwszy w 1666 roku, na wieży budynku, w którym mieścił się zarząd portu. Ale ogień zapalano tylko wtedy, gdy do portu zbliżał się statek. Przez wiele lat umieszczano też światła na falochronach. Dla obrony portu i miasta w XVIII wieku wybudowano twierdzę, której trwałym elementem stała się latarnia.
Latarnia była wielokrotnie przebudowywana, aż w 1945 roku została wysadzona w powietrze przez niemieckich saperów i konieczne było postawienie nowej.
W pobliżu tego miejsca 18 marca 1945 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem.
Dość szybko latarnię odbudowano, wykorzystując fundamenty potężnej fortecy, a nowy obiekt dedykowano „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość”.
Wieżę wybudowano z czerwonej cegły, a na szczyt prowadzą oryginalne metalowe schody. Poza podziwianiem widoków rozciągających się ze szczytu latarni, można tam także odpocząć i coś zjeść. Jedna z sal została zaadaptowana na tawernę, inna na galerię wystawienniczą, a w podziemiach mieści się muzeum minerałów.

(F)

To zadanie zostało skomentowane 9 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

42