008. Metamorfoza

kłódka
5
310 rozpoczęć · 281 zakończeń · 267 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Metamorfoza:
W wyrazie początkowym trzeba zmienić literę w oznaczonym polu, a następnie przenieść litery do rzędu położonego niżej i utworzyć przez anagramowanie nowe słowo. Postępując podobnie z kolejnymi wyrazami, musimy dojść do słowa końcowego. Utworzone wyrazy, to rzeczowniki pospolite w mianowniku w l.p. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania z boku pojawi się hasło (w l.m.) powiązane z ujawnionymi wyrazami poziomymi.

Pełne uroczysk, bagien i topieli lasy w okolicy Osieka zawsze cieszyły się złą sławą. Nocą żaden z mieszkańców nie odważył się wejść do lasu, pomny opowieści o Duchu Puszczy i jego myśliwych, którzy w księżycowe noce urządzali polowania na dusze zagubione lub potępione. I na takie nocne polowanie natknął się przypadkiem Grzegorz, drwal ubogi. Słysząc zbliżające się widma z psami ujadającymi, krąg siekierą wyrysował, z krzyżem pośrodku. Wtem usłyszał kwilenie małego dziecka i wziął je na ręce. Okazało się, że to synek matki wyrodnej, która go w bagnach utopiła, o chrzest nawet nie dbając. Błąkać się musiało dzieciątko przez wieczność, albo złapane przez Ducha Puszczy miało zasilić jego sforę. Duchy nie mogły przebić się przez krąg wyrysowany, ale próbowały groźbą i prośbą dziecko odebrać. Nie ugiął się jednak drwal Grzegorz i dotrwał do rana, dzięki czemu klątwę z widmowego dzieciątka zdjął. A mały duszek mógł powędrować do raju, skąd do końca opiekował się drwalem, który już nigdy biedy nie zaznał.
Na zdjęciu osiecki kościół szuchulcowy z XVII w.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

30