26. Literoku

8
419 rozpoczęć · 348 zakończeń · 312 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Kolorem zaznaczono kontur jolki. Należy ją rozwiązać, a następnie zabawić się w klasyczne sudoku, w którym cyfry zastąpiono literami. Ujawniono litery pomocnicze.
Litery z pól oznaczonych kropkami, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie - nazwisko polskiego naukowca.

Wybitny lekarz, bakteriolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej. Największą sławę przyniosło mu stworzenie nauki o dziedziczeniu grup krwi, które zastosował do celów dochodzenia ojcostwa. Wprowadził oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB, przyjęte na całym świecie w 1928 r. Oznaczył również czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego, co uratowało życie wielu noworodkom. Był też twórcą nowej dziedziny nauki – seroantropologii, prowadząc badania nad częstotliwością występowania poszczególnych grup krwi u przedstawicieli różnych grup etnicznych.

Lubię je!

To zadanie zostało skomentowane 10 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

54