04. Dylematka

7
414 rozpoczęć · 341 zakończeń · 315 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Rozwiązujący musi sam ustalić czy odgadywane słowo jest anagramem, określeniem poszukiwanego słowa, czy też należy wpisać wyraz w niezmienionej formie. Dla ułatwienia określenia podzielono na wpisywane poziomo i pionowo, a w każdej z kategorii jest po osiem słów. Ujawniono wszystkie litery N. W diagramie wykorzystano tylko rzeczowniki pospolite w mianowniku l.poj.

POZIOMO:
AMALAKA * KAMBUZ * ŁUPNIAK * POTYCZKA * POWAGA * PSIANKA * ROBINIA * SZALIK * SZLAGON * TATARKA * TELAMON * ZWITKA
PIONOWO:
EWOLUCJA * FORMA * GERONT * GODZINA * KARNET * LITOPS * MLASKOT * OPASKA * POPIJAWA * WIALNIK * WYDANIE * ZAKRZEP

Legendarna jaskinia, o której wspominał już w średniowieczu Wincenty Kadłubek, pisząc o mitycznym początku Krakowa. Przez wieki służyła żebrakom, biedocie, potem była w niej karczma, a nawet dom publiczny. Wielokrotnie zamurowywana, a potem znów udostępniana. Do jamy schodzi się po 136 krętych stopniach, prowadzących ze szczytu wzgórza w jego głąb. Turyści przechodzą przez trzy kolejne komory, o łącznej długości ok. 80 m, a pozostałe części dostępne są tylko dla grotołazów.
W "Odrodzonym królestwie" E. Cherezińska w tej jaskini umiejscowiła narodziny Elżbiety, córki Władysława Łokietka, bo tu przyszły król ukrył brzemienną żonę podczas oblężenia zamku przez czeskie wojska.

LITERKA PRZESKOCZYŁA... :(

To zadanie zostało skomentowane 9 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

52