014. Dziewiątka

kłódka
6
393 rozpoczęcia · 305 zakończeń · 288 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Dziewiątka:
Zadanie zaczynamy od wpisania do lewej kratownicy nazwy wsi w gm. Stara Dąbrowa. Litery tej kratownicy są ponumerowane, a każdy numer jest jednocześnie wartością punktową litery. Następnie należy ułożyć krzyżówkę, pamiętając o poniższych zasadach. Każdy wyraz krzyżówki składa się z liter, których ogólną wartość punktową podano przy odpowiednich rzędach i kolumnach diagramu. Wszystkie wyrazy krzyżówki to rzeczowniki pospolite w mianowniku (dwa w l.m.). Słowa potwierdzać można w sjp.pl. Dla ułatwienia ujawniono zamknięty pierścieniem fragment wypełnionego diagramu.
Ujawnione litery oraz elementy liter należy również "kliknąć" na niebiesko.
Wieś sięga swoją historią średniowiecza. Była wówczas gniazdem rodowym von Wedlów. To najprawdopodobniej Wedi von Wedel w drugiej połowie XIV wieku wzniósł Zamek nad Krąpielą. Ciekawym byłoby poznanie historii tej budowli, ale losy zamku nie są znane, nie ma o nim informacji w dostępnych źródłach, ani legend krążących po okolicy. Widocznie po murach nie przechadzała się biała dama, nikt nie spotkał ducha schodzącego z obrazu w reprezentacyjnej komnacie. Mieszkańcy musieli wieść spokojne życie, bez godnych zapisania osobliwości. Do naszych czasów dotrwały tylko fundamenty przykryte ziemią i resztki kamienno-ceglanych murów przyziemia. Ale wciąż można podziwiać jednosalowy kościół pochodzący z XV w., zbudowany z kamieni polnych i cegły.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

53