002. Dopełnianka

4
486 rozpoczęć · 443 zakończenia · 362 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Dopełnianka:
Odgadnięte na podstawie określeń wyrazy należy wpisać do odpowiednich kolumn tak, aby z ujawnionymi literami utworzyły nowe, dłuższe słowa. Wszystkie powstałe wyrazy sześcioliterowe są rzeczownikami w mianowniku (trzy w l.m.). Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, pod diagramem powstanie dodatkowe hasło.

Określenia haseł

* "lożownik"
* masa ceramiczna w postaci zawiesiny
* naleśniki po rosyjsku
* oman wśród roślin
* powoduje reakcję
* średniowieczne łodzie, pinasy
* w Boga lub we własne siły

Legenda głosi, że drzewo zasadził Otton z Bambergu, który niósł Słowo Boże na Pomorzu. Mieszkańcy Szadzka wybudowali obok drewniany kościółek, a o drzewo dbali, by rosło, jak wiara wśród mieszkańców. Kościół nie spodobał się pobliskiemu diabłu, który postanowił budyneczek drewniany porwać i w całości cisnąć do jeziora. Pomimo wysiłków nie dał rady, bowiem wieśniaczkowie łańcuchem przykuli świątynkę do potężnego pnia. Bies uleciał więc w dal jak niepyszny.
Po latach kościół drewniany zmieniono w murowany - ten pochodził z połowy XVI w.

(F)

To zadanie zostało skomentowane 3 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

40