Metamorfozy-Trudne-16

4
1148 rozpoczęć · 1017 zakończeń · 529 rozwiązań
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Metamorfoza bez anagramowania: Zadanie polega na przekształceniu wyrazu początkowego (wpisany na górze) w końcowy (wpisany na dole). W każdym kroku przekształcenia należy zmienić dokładnie jedną literę (nie wiadomo, którą), przy czym nie wolno zmieniać kolejności pozostałych liter. Wszystkie użyte wyrazy to rzeczowniki pospolite zawarte w słowniku języka polskiego PWN, bez nazw własnych.

W porządku. Zatem mam pytanie.
Korzystam z tego słownika PWN, do którego linki tutaj się już nie raz przewijają.

Moje słowa:
PACA.
PAPA - słownik języka polskiego: papa I «tektura, tkanina lub folia nasycona masą smołową lub asfaltową, używana do krycia dachów i na izolacje wodoszczelne»
PAKA - słownik języka polskiego: paka I «skrzynia z desek lub dykty służąca do pakowania różnych przedmiotów»
i to nieszczęsne:
BAKA - według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (który znajduje się na stronie tejże PWN:
"Ostrzegawczy znak nawigacyjny mający kształt wieży lub stożka"

SJP nie biorę pod uwagę, bo jasno jest napisane, że ma to być PWN. Dlaczego zatem nie zalicza tego słowa? W końcu widnieje wyjaśnienie na tejże stronie słownika PWN. Zacytuję: Słownik języka polskiego. Pod red. to pod red.

Czekam na słowo wyjaśnienia w tej kwestii. Bo jeżeli tak, to ja już nie wiem na co mam zwracać uwagę, spoglądając do tego słownika PWN, mimo, że jest napisane i jest odnośnik.

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/baka-II;5411144.html

Miłego wieczoru.

To zadanie zostało skomentowane 51 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

21