Joleczka 11

5
499 rozpoczęć · 480 zakończeń · 448 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literę G.

Charakterystyczna, trójkolorowa latarnia, usytuowana ok. kilometra od linii brzegowej Bałtyku, zbudowana w 1906 r. Jak na owe czasy była niezwykle nowoczesna. To jedna z dwóch polskich latarni o całkowicie metalowym korpusie, wykonanym z elementów żeliwnych, łączonych śrubami i uszczelnianych ołowiem. Wieża ma ponad 33 metry, ale ponieważ zbudowana została na wysokiej wydmie, to jej światło emitowane jest z ok. 75 m n.p.m. i widoczne z odległości 23,5 mili morskiej.
Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, ale dotarcie na tarasy widokowe wymaga pokonania 134 krętych schodków.
W tej latarni od pokoleń pracuje rodzina Łozickich. Senior rodu Stefan Łozicki został latarnikiem w 1948 r. Potem zatrudnił się jego syn i synowa (p.Weronika, pierwsza w Polsce kobieta-latarnik), a teraz pracuje tam jego wnuk.

(bow)(f)

To zadanie zostało skomentowane 19 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

41