Joleczka 36

5
563 rozpoczęcia · 528 zakończeń · 480 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę Y.

Latarnia morska została zbudowana w 1835 roku, na wysokim cyplu, obok ruin starego opactwa benedyktyńskiego. Mieszkający tu mnisi już od połowy XII wieku rozpalali ogień na wieży, aby wskazywał drogę statkom. Co jakiś czas zabudowania klasztorne ulegały pożarom. Utrzymanie ognia było kosztowne, więc w XVII w. mnisi wynegocjowali prawo do podejmowania dóbr przewożonych przez statki, które rozbiły się u brzegów cypla. W XVIII w. światło umieszczano na szczycie dzwonnicy, a sto lat później wybudowano latarnię z prawdziwego zdarzenia, którą możemy podziwiać do dzisiaj. Jej konstrukcja częściowo wykonana została z kamieni z ruin opactwa.
Latarnia jest udostępniona turystom. Obok niej znajduje się też miejsce pamięci poświęcone marynarzom, którzy zginęli dla Francji.

mam błąd, ale niezależnie od tego (moim zdaniem) określenia w tym zadaniu są dość słabe, niekojarzące, pozdrawiam (F)

To zadanie zostało skomentowane 5 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

48