Joleczka 25

kłódka
5
552 rozpoczęcia · 524 zakończenia · 490 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę M.

Latarnia od początku, tj. od połowy XIX w. zlokalizowana jest w tym samym miejscu - na głowicy wschodniego falochronu wejścia do Nowego Portu. Wielokrotnie przechodziła generalne remonty, ale zawsze dbano o zachowanie jej historycznego wyglądu. Nie tylko wieża, ale i część, w której mieściła się aparatura optyczno-świetlna zachowały swój kształt. Jedyna różnica, to okrągłe bulaje w wieży w miejsce okienek prostokątnych. Latarnię pomalowano na czerwono, zgodnie z zasadą, że czerwony znak zawsze jest od lewej burty wpływającej do portu jednostki.
Zabytkową aparaturę optyczno-świetlną gdańskiej latarni można obejrzeć wśród eksponatów muzealnych w Rozewiu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

55