Latarnie morskie - przykład

79 rozpoczęć · 0 zakończeń · 0 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę M.

Latarnie morskie istniały od czasów starożytnych. Najbardziej znana jest ta na wysepce Faros, zbudowana w III wieku p.n.e., wskazująca drogę do portu w Aleksandrii.
Do ostrzegania jednostek pływających często wykorzystywano istniejące obiekty: nadbrzeżne skały, wieże kościołów, kolumny zbudowane w pobliżu wybrzeża morskiego. Na terenie Polski najstarsze wzmianki o rozpalaniu ognia na brzegu morza pochodzą z ok. 1070 r. Na Helu pierwszą latarnią był właśnie ogień rozpalany na kościelnej wieży.
Średniowiecznym prototypem latarni morskiej jest drewniany żuraw, na którego ramieniu umieszczano żelazny kosz z płonącym węglem lub smołą. Przepływające obok statki doskonale ten ogień widziały i mogły bezpiecznie zawinąć do portu.

Poprawne rozwiązanie

Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook