Joleczka 10

5
490 rozpoczęć · 471 zakończeń · 438 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę B.

Latarnia wybudowana w 1875 r. na wzniesieniu o wys. 56 m n.p.m., w odległości około kilometra od brzegu Bałtyku.
Od czasu II wojny światowej, aż do 1994 r. do latarni nie było dostępu, gdyż teren zaanektowało wojsko. Wielki obszar otoczony był zasiekami z drutu kolczastego i zabronione było nawet fotografowanie latarni pod groźbą aresztu i zarzutów o szpiegostwo.
Obecnie latarnia znalazła się w granicach Słowińskiego Parku Narodowego, a więc wymaga od turystów 1,5 km spaceru szlakiem wytyczonym wśród dziko rosnącego, głównie iglastego lasu. Widok z tarasu na przyrodę parku, ruchome wydmy i przybrzeżne jeziora, zapiera dech w piersiach i rekompensuje cały wysiłek.
Latarnia zabezpieczona jest siatką ornitologiczną przed lecącymi do jej światła ptakami.

(bow)(f)

To zadanie zostało skomentowane 8 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

42