Joleczka 40

kłódka
5
515 rozpoczęć · 459 zakończeń · 423 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka:
Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę Y.

Niezwykła latarnia morska u południowego wybrzeża Islandii. Zbudowana została w 1938-39 roku na 120-metrowej bazaltowej skale, wystającej ze wzburzonych wód oceanu. W miejscu tym wyłania się kilka smukłych skalnych filarów. Budowa latarni była konieczna, aby statki nie rozbijały się o te niespodziewanie pojawiające się na szlaku skały.
Budowniczowie, niczym alpiniści, z mozołem wspinali się na linach po pionowych skałach na szczyt najwyższego filaru, wnosząc narzędzia i materiały niezbędne do przygotowania podstawy latarni. Po wielu latach, kiedy już zaczęto produkować śmigłowce, zbudowano na szczycie maleńkie lądowisko dla jednego helikoptera, aby technicy, konserwatorzy, nie musieli wspinać się po skale.
Ze względu na swoje położenie, latarnia żartobliwie nazywana jest rajem dla introwertyków. Niestety, z braku miejsca, budyneczek nie nadaje się do zamieszkania.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

50