Szyfr 06

5
468 rozpoczęć · 442 zakończenia · 436 rozwiązań
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Zadaniem użytkownika jest odszyfrowanie wiadomości, w której każda litera alfabetu łacińskiego zastąpiona została innym znakiem. W kolorowe pola należy wpisać samogłoski.

W zadaniu użyto znaków pisma ogamicznego, używanego do zapisu języków celtyckich we wczesnym średniowieczu w Irlandii, Walii i Szkocji. Linijki tekstu zapisywano na grobach, stelach czy głazach pionowo od dołu do góry (na manuskryptach używano zapisu w poziomie od prawej do lewej), rozpoczynając od linii prostej wyznaczającej linijkę tekstu. Następnie w poprzek tej linii stawiano znaki, zazwyczaj będące prostopadłymi lub skośnymi kreskami. Do dziś zachowały się jedynie inskrypcje ogamiczne w kamieniu, ale napisy przy użyciu ogamów ryte były najprawdopodobniej przeważnie na drzewach czy gałęziach.

(clap)(clap)(clap)

To zadanie zostało skomentowane 6 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

58