038. Jolka lubelska

6
488 rozpoczęć · 446 zakończeń · 394 rozwiązania · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka lubelska:
Ujawniono wszystkie litery C. Określenia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po rozwiązaniu zadania odczytamy trzy, powiązane ze sobą hasła.

PIONOWO

* Andrzej, zapaśnik, dwukrotny mistrz olimpijski
* denko, także zdrobniale o odzieży spodniej
* Dolna lub Górna w gm. Rajcza
* gdy woda "bąbluje" w garnku
* gród, warownia
* na stałe związany z penem insulinowym
* osłomuł, bezpłodny potomek konia i oślicy
* przedmiot
* wielkie namioty, można je też wyprawiać

Miasto malowniczo położone, otoczone jeziorami.
Będzie o wybornym piwie miejscowych browarników. Tak wybornym, że był odgórny nakaz dostarczenia darmowego dzbana tego napitku na każde posiedzenie rajców. Ale piwo szybko stało się przyczyną zwady, bo mniej znaczący rajcy pili z dzbana na końcu, przez co w najlepszym wypadku ostatni pił resztkę popłuczyn lub zgoła nic. Skarga trafiła aż na dwór margrabiego, władcy Nowej Marchii. Ten wydał krótki wyrok w sprawie: "Kto ostatki spija, ten szpunt wbija". Oznaczało to tylko tyle, że ten, kto wypije resztkę, ma prawo otworzyć nowy dzban i napić się świeżego piwa do woli. Tylko browarnicy narzekali nieco, bo od tej pory po dwa dzbany na obrady dostarczać musieli.

oj ten spodzik mi dał popalić...

To zadanie zostało skomentowane 7 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

45