012. Jolkoszyfrogram

3
422 rozpoczęcia · 400 zakończeń · 391 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Szyfrogram:
Szyfrogram wypełniamy czterema słowami pięcioliterowymi, ale wśród opisów jest słowo piąte, czteroliterowe, które można wpisać w zaznaczonym pionie - będzie to znaczne ułatwienie.

Opisy

* Haki … Ali, pisarz
* np. wypławek biały
* potocznie iglaki, choinki
* ubrania w rozmiarze poniżej M
* wkoło sowie ziarna

Na przeciwległych brzegach wód stały dwa kasztele. W jednym żył słowiański rycerz, w drugim - niemiecka szlachcianka. Chowała ją zła macocha, pilnując, by za mąż nie wyszła przed dwudziestką, bo wtedy majątek by jej koło nosa przeszedł. Normalne, że młodzi się poznali i zakochali. Spotykali się potajemnie w taki sposób, że panna latarnię rozpalała, dzięki której rycerz nocą po wąskim brodzie do ukochanej wierzchem (czaicie?) zdążał. Macocha oczywiście przejrzała podstęp i zgasiwszy latarnię, kiedy młodzian był w połowie drogi, doprowadziła do śmierci i jego, i wierzchowca (!). Śmierci przez utopienie w ciemnościach, co zrozumiałe. Szlachcianka nie mogła uczynić nic innego, jak z wieży się rzucić.
Kasztele już nie istnieją, ale we wsi, od której jezioro nazwę bierze, jest ładny i dosyć stary kościółek reglowy.

Świetny turystyczno krajoznawczy cykl. Zadania ciekawe i różnorodne a mała ilość słówek sprawia, że nie nużą. Wbrew pozorom zadania nie są łatwe. Dziękuję.

To zadanie zostało skomentowane 8 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

39