Joleczka 27

kłódka
5
553 rozpoczęcia · 525 zakończeń · 468 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Jolka: Objaśnienia haseł podano w przypadkowej kolejności. Po prawidłowym rozwiązaniu zadania, w dolnej kratownicy powstanie hasło. Ujawniono jedyną literkę D.

Latarnia została zbudowana w 1872 roku na wysokiej (22 m n.p.m.) wydmie. Wieża latarni była w kolorze białym, u dołu czworokątna, u góry ośmiokątna, zwieńczona niedużym gzymsem. Laterna z daszkiem w kształcie kopuły, pomalowana na ciemnozielono. Za wieżą znajdował się niewielki, kryty płaskim dachem budynek służbowy, zajmowany przez dwóch latarników obsługujących światło.
We wrześniu 1939 r. budowla została wysadzona przez polskich saperów, aby utrudnić naprowadzanie niemieckiej artylerii. Na miejscu, gdzie stała latarnia, wciąż można się natknąć na pozostałości po jej fundamentach.
To kolejny obiekt, który można obejrzeć już tylko w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

54