Krzyżówka finka:
Jeżeli nie wiesz jak rozwiązywać finkę, kliknij w niebieski link powyżej: "Krzyżówka finka". Po rozwiązaniu zadania w zaznaczonym wężyku powstanie nazwa miasta, w którym żył ród książęcy z legendy, a pod diagramem odczytamy zdanie opisujące mądrego chłopa z Łącka.
Opowieść jest o prostym, ale wielce mądrym chłopie oraz o młodym paniczu. Źle się działo synom księcia Eryka II i Elżbiety Słupskiej. Małżeństwo to nie było udane, delikatnie mówiąc. Małżonkowie praktycznie nienawidzili się, więc każde oddawało się swoim sprawom, o synach całkiem zapominając. Eryk ucztował z niemieckim rycerstwem, Elżbieta ku Polakom lgnęła, szczególnie ku Massowowi - staroście maszewskiemu. A zaniedbani synowie (Bogusław i Kazimierz) obdarci i głodni chodzili. Wtedy to znalazł się zatroskany o los księstwa chłop, który podrzucił pomysł starszemu synowi, by wymógł na matce przekazanie danin z Łącka na utrzymanie młodych książąt. Ale i później chłop wielką mądrością się wykazał, gdy zaraza zabrała i księcia Eryka i młodszego brata. Wyrodna matka bowiem dybać poczęła na życie własnego syna, by jemu należną dziedzinę odebrać. Chłop z Łącka poradził ucieczkę do stryja Warcisława, do Barda. Młody Bogusław z chłopską ekipą faktycznie tak zrobił, a stryj przyjął go, uznając jego prawa do ziem. Tak więc Bogusław powrócił w rodzinne strony ze swoim chłopstwem, ale też z rycerstwem Warcisława. Matkę z kochankiem do Gdańska przegnał, a sam włości objął. A z chłopem, który był tak mądry i zapobiegliwy, do końca życia był przyjacielem.
W tle kościółek w Łącku.
To zadanie zostało skomentowane 7 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe.
Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook
I obcięte są niektóre pierwsze litery w rzędach.