03. Dopełnianka

4
532 rozpoczęcia · 487 zakończeń · 435 rozwiązań · autor:  
keyboardCofnij ostatnią zmianęPonów zmianęWyczyść diagramzoom-inWydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Dopełnianka:
Odgadnięte na podstawie określeń wyrazy czteroliterowe należy wpisać do odpowiednich kolumn tak, aby z ujawnionymi literami utworzyły nowe, dłuższe słowa. Wszystkie powstałe wyrazy pięcioliterowe są rzeczownikami w mianowniku (dwa w l.mn. i jeden - nazwa własna).

Określenia wyrazów:

gna na sygnale * ich dwoje * kajmak albo mięśniowa * karciane wina * kita albo omyk * powab, urok * stwory Shrekopodobne * włókno na worki * wokół rogatywki

Skamander istniał niemal przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego założycielami byli: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Początkowo poeci spotykali się w kawiarni literackiej "Pod Picadorem", a po jej zamknięciu zaanektowali słynny stolik na półpiętrze cukierni "Mała Ziemiańska" i tam codziennie, całymi dniami dyskutowali, prezentowali swoje prace, spierali się, żartowali i omawiali aktualne wydarzenia. Szybko stali się elitą opiniotwórczą, którą złośliwie określano mianem loży szyderców, a nawet literackiej mafii.
W tle fragment akwareli Mai Berezowskiej "Przy stoliku w Ziemiańskiej" (od lewej: Iwaszkiewicz, Tuwim, Wierzyński, Lechoń).

:)

To zadanie zostało skomentowane 6 razy. Wszystkie komentarze zostaną ujawnione po jego zakończeniu.
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

47