Ułóż sam

6p
165 rozpoczęć · 165 zakończeń · 108 rozwiązań · autor:  

Poprawne rozwiązanie

Wydrukuj bezpośrednio z przeglądarki
Ułóż sam: Alfabet podzielono na osiem zestawów czteroliterowych ponumerowanych od 1 do 8. Liczby podane w kratkach opisów informują, w których zestawach należy szukać kolejnych liter odgadywanego słowa.
W zadaniu użyto wszystkich liter polskiego alfabetu.
W diagramie występują rzeczowniki pospolite (cztery w liczbie mnogiej) oraz jedna nazwa miasta.

Przykład: REBUS = 62176, KOŚĆ = 4572
Zapraszamy Cię do założenia konta i zalogowania się. Będziemy sprawdzać Twoje rozwiązania, zapamiętywać niedokończone krzyżówki, pokazywać Twoje statystyki. Zaczniesz zbierać punkty i pojawisz się w rankingach. Korzystanie z serwisu jest darmowe. Możesz szybko utworzyć konto i zalogować się poprzez Facebook

Ocena krzyżówki

10

Komentarze

Proszę, o uznanie alternatywy ŚWIŃTUCH, wersja zmiękczona jest stokrotnie częściej w użyciu niż twarda /przynajmniej w moim regionie/, Ale jestem przekonana,że wszędzie tak jest. Ń nie łamie podstawowych zasad bo znajduje się w 5 grupie.

Popieram BaJo,
w centralnej Polsce jeśli ktoś powie "świntuch" to go poprawią na "świńtuch".

A co na to słownik? Chociaż jeden.

nie żartuj sobie z tym słownikiem, czy każde słowo zawarte w krzyżówkach moderatorów są w słowniku?

Dbamy bardzo by tak było.
Przypomina mi się pewna sytuacja i próba użycia w krzyżówce słowa PÓŁDIABLE (bez "Ę" na końcu - "bo tak to brzmi w mowie potocznej" - takie było tłumaczenie autora), a przrcież to ewidentny błąd, za który JA dostałbym zasłużony ochrzan.
Żeby więc uniknąć regionalizmów i różnych pisowni my tych regionalizmów po prostu nie stosujemy, w każdym przypadku podpierając się słownikami (nie info i nie definicja.net), ewentualnie wyraźnie zaznaczamy, że o słowo z danego regionu chodzi.
Powtórzę - nie znajdziemy w krzyżówkach autorskich słów, które nie są NIGDZIE potwierdzone.
Pozdrawiam.

ok ok dostałam za swoje! nie było i nie ma w słowniku, jest w potocznej mowie i półdiablE i świńtuch. Pozdrawiam

A mnie się przypomina krzyżówka ze słowem ĆMOK - ĆWOK. W PWN jest tylko to drugie, pierwsze występuje przynajmniej w SJP.
Przypomina mi się również krzyżówka autorstwa BaJo gdzie był problem ze słowem Bagira - Bagiera którego to słowa brak w jakimkolwiek słowniku. :) A co do słowa świntuch http://portalwiedzy.onet.pl/141378,,,,swintuch_swintuch,haslo.html

@gosiaaczek,
chyba przeoczyłaś, że mówimy o regionalizmach, nie o definicjach słownikowych. Pamiętam, jak uznano wyrażenie regionalne (region krakowski), którego nie było w słowniku.
Jak tylko uda mi się to odszukać-przytoczę, choć przyznam, że łatwo nie będzie, ale może samo kiedyś w "oczy wpadnie"