Trudność w słowniku

wiadomości: 4 rozmówcy: 2

Niniejszym chciałbym otworzyć temat lepszego zdefiniowania sposobu określania trudności w słowniku.

Temat jest tak stary, jak nasz serwis, i jest naszym dużym zaniedbaniem, że poruszamy go dopiero teraz. Przepraszamy za to i ogłaszamy gotowość do zrobienia porządku.

Pierwotnym naszym zamierzeniem było, by trudność słowa odpowiadała "trudności rozwiązania z głowy". W międzyczasie jednak pojawił się trend, by oceniać słowa według "trudności rozwiązania w internecie" - w szczególności z wykorzystaniem Google. Takie podejście było spowodowane m.in. tym, że jeszcze do niedawna trudność słówka przekładała się na punktację krzyżówki. W wielu przypadkach diametralnie zmienia to ocenę trudności danego określenia - o ile "szczyt w Alpach" jest trudny nawet mając Google pod ręką, o tyle "szczyt w Alpach, 2630 m n.p.m." robi się bardzo łatwy do odnalezienia.

Chcielibyśmy przekonać wszystkich do powrotu do pierwotnej definicji, abstrahującej od Google, i bliższej "łatwości rozwiązania z głowy". Dokładniej rzecz biorąc chcielibyśmy to zdefiniować poprzez wskazanie typów krzyżówek, do jakich dane słowo i określenie pasują.

Nową skalę proponujemy przedstawić w sposób obrazkowy:
http://szarada.net/static/img/tours/def.png
* Dobre do krzyżówek dla dzieci
** Łatwe, do wpisania "z marszu". Do panoram.
*** Nadaje się do typowych panoram, ale może wymagać kilku liter
**** Słowo mało znane lub trudna zagadka. Do zadań ambitnych, ale rozwiązywalnych 'z głowy'.
***** Pytanie dla Google. Nie lubimy takich w zwykłych krzyżówkach.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że "trudność odgadnięcia" nigdy nie będzie zdefiniowana bardzo ściśle, jednak obrazek chyba dość dobrze pokazuje nasze intencje.

Jak wiadomo, słowa w słowniku używane są przez nas do tworzenia nowych krzyżówek. Wykorzystujemy przy tym zarówno kategoryzację słówek (np chcąc robić krzyżówki tematyczne), jak i trudność. Chcemy, by krzyżówki w miarę możliwości trzymały równy poziom użytych słówek. Przykładowo, tworząc krzyżówki dla dzieci, przeszukujemy słownik w poszukiwaniu słówek oznaczonych jedną lub ewentualnie dwoma gwiazdkami. Zbyt łatwe określenia rażą z kolei w krzyżówkach trudnych - i tam staramy się ich wystrzegać. W typowych panoramach zaś chcemy trzymać się "środka", stanowczo unikając gwoździ typu "rzeka w obwodzie iwanofrankowskim".

Przykładowo, podczas niedawnego tworzenia krzyżówek zoologicznych do kolekcji 'Łatwe', natknęliśmy się na takie propozycje, jak
owełnica (**) chrząszcz z rodziny biedronkowatych
takifugu (*) trująca ryba z rozdymkowatych
nototenia (**) antarktyczny dorsz marmurkowy
płatkonóg (**) ...szydłodzioby; ptak wędrowny z rodz. bekasowatych
rzepołuch (**) makolągwa żółtodzioba
spławisko (**) wysepka lub pływająca kępa zarośli, schronienie dla ptactwa
Ciesielski (**) Teofil /1846-1916/ botanik, pszczelarz
Wszystkie te propozycje oczywiście nie pasowały nam do krzyżówek z założenia łatwych.

Kolejnym argumentem za użyciem skali "abstrahującej od Google" jest fakt, że wyniki Google zmieniają się bardzo dynamicznie. Dziś znalezienie odpowiedzi na określenie "opera G.Atanasowa" jest niełatwe, Google w tym nie pomaga. Ale wystarczyłoby, by ktoś umieścił taki wpis do któregoś z ogólnodostępnych słowników, a na drugi dzień Google podawałoby to na talerzu. (na marginesie, to jest powód, dla którego dajemy dostęp do słownika tylko zalogowanym użytkownikom - nie chcemy tam robotów wyszukiwarek).

Czekamy na Wasze komentarze.

Zdajemy sobie sprawę, że w słowniku są już tysiące wpisów, których trudność ustawiona jest niezgodnie z nową definicją. Wydaje się nam jednak, że wiele przypadków będziemy w stanie poprawić automatycznie, weryfikując jedynie czy przypadkiem automat nie zmieni za dużo.
Przykładowo, możemy przejrzeć wszystkie wpisy opatrzone kategorią 'geografia', rozpoczynające się od 'wieś', 'osada', 'jezioro', 'szczyt', 'rzeka' i po usunięciu nielicznych łatwych wyjątków, przestawić reszcie trudność na 5. Takich wpisów jest w tej chwili ponad 11 tysięcy, i w zdecydowanej większości są nie do odgadnięcia bez mapy.

Nie ukrywam, że sam się kiedyś przysłużyłem takim ustawieniom trudnościowym. Nie było to wynikiem złej woli, ale braku pełnej wiedzy o funkcjonowaniu słownika wraz z kreatorem. Słownik był zasypywany opisami robionymi na zasadzie kopiuj-wklej, co dawało efekt samorozwiązywania w wyszukiwarce, czyniąc realnie takie hasło beztrudnościowym. Dając jednak mało gwiazdek hasłom "trudnym bez Google", dopuściliśmy te hasła do krzyżówek popularnych, gdzie rażą swym "niedopasowaniem".

Rozpoczęliśmy przygotowania do zmiany trudności wielu słów w słowniku. Mamy już listę kandydatur do podbicia trudności - teraz lista jest przeglądana. W przeciągu tygodnia powinna nastąpić korekta trudności.
Na bieżącej liście kandydatur mamy
- geografię: osady, wsie, szczyty, rzeki, jeziora oraz miasta (w szczególności miasta poza Polską, np. w Nigerii)
- osoby: architekci, malarze, pisarze, aktorzy, naukowcy, sportowcy itd
- zoologia: gatunki zwierząt (w szczególności owady i zwierzęta niewystępujące w Polsce)
Wpisów o powyższej treści jest w tej chwili ok 20 tysięcy..

ubiegłej nocy nastąpiła korekta punktacji dla ok 20 tys wpisów w słowniku. poza wymienionymi wyżej kategoriami, skorygowana została także botanika.